Co je třeba vědět před cestou s lodí k moři
V článku S lodí k moři jste si mohli přečíst, na co je dobré se připravit před cestou, co vás může a nemusí potkat. Než člověk vyjede, musí vědět kam se vydává, kde spustí loď na vodu.
Musíte řešit, kde se dostat do vody, kde zaparkovat přivěs, kde se sejít s posádkou. Hlavně musíte mít vyřešeny legislativní požadavky pro vyplutí. Vzhledem k tomu, že plánuji cca měsíční setrvání lodi u moře s vystřídáním několika skupin potápěčů i nepotápěčů, a občas potřebuji i odjet a mít kde loď bezpečně zanechat, mám rád o těchto věcech jasno už dopředu.
Předem v Itálii zbytečné
Bohužel řešit předem něco v Itálii, je naprosto zbytečné. Pokud někomu napíšete email v dubnu, většinou ani neodpoví. Zavoláte-li tam, tak řeknou, že nějak to uděláme. Je pravda, že to nějak udělají. Nějak se do vody dostanete a někde zakotvíte. Pokud nejedu někam, kde už jsem byl (a vím, jak to tam funguje) den před odjezdem zavolám a zeptám se: „Hodíte mě zítra do vody a máte místo na vozík?“ Odpověď je v Itálii vždy: „SI, SI!“
Akorát je dobré si pamatovat, že existuje siesta mezi 12-14 hod, během které nikdo nepracuje. A taky neděle bývá poměrně nepracovním dnem.
Někde draho, jinde levně
V Itálii není moc sjezdů do vody, které by byly použitelné pro větší lodě, takže tam vás asi jeřáb nemine. Ceny jeřábů jsou od 100 EUR výš. Např. roce 2018 jsem v Portiglioni za naložení-složení + parkování vleku a auta platil 370 EUR. Ale bylo to takové naložení all-inclusive, protože jediné, co jsem udělal, bylo přistavení přívěsu při příjezdu a přistavení auta při odjezdu. Zbytek řešila obsluha jeřábu.
Na cenu má také vliv lokalita, ve které se nacházíte. Stojíte-li vedle maríny obložené travertinem, cena bude o poznání vyšší, než v rybářské vesnici o 100 km dále.
Chorvatsko místo od místa
V Chorvatsku vím o místech, kde je použitelný skluz do vody. Dokonce se tam ani neplatí za kotvení, ale v některých přístavech nám zakázali skluz použít a chtěli použít vlastní jeřáb i na zodiaca.
Závěrem se dostáváme k zákonným podmínkám, které je třeba splnit, aby člověk mohl provozovat vlastní loď na moři. V Itálii ani ve Francii se neplatí žádný poplatek za možnost plavit se po moři. Od roku 2018 je nutné pro plavbu v italských výsostných vodách mít limit pojistného plnění (modrá karta) 10 mil. Euro.
V Chorvatsku je nutné na příslušném kapitanátu registrovat loď před vyplutím (spuštěním na vodu) a zakoupit tzv vinětu. Cena je závislá na délce lodi.
Cena za měsíc
Sečteno a podtrženo. Možnost trávit dovolenou na palubě vlastní lodi, která se bude houpat na vlnách některého z evropských moří, vás vyjde přibližně na 30-35 tisíc korun. A pokud máte třeba strach, že vaše bárka bude tou nejstarší a nejvíc omlácenou lodí v přístavu, tak se nebojte. Pokud se nerozpadne cestou po italských nebo chorvatských silnicích (vlastně už po D1) pak určitě ostudu neuděláte. Navíc se budete vracet s krásně čistou lodí, protože slaná voda smyje sladkovodní usazeniny.
Přeji šťastnou cestu.
5121