Search
× Search
Co je to rozlišení meteorologického modelu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Co je to rozlišení meteorologického modelu

Meteorologický model počítá předpověď počasí pro určitou síť bodů, síť čtverců. Čím má čtverec menší stranu, tím je předpověď pro danou oblast přesnější.

Máme-li například model ECMWF s rozlišením 36 km a ECMWF s rozlišením 9 km, zobrazuje ten druhý předpověď do větších detailů. Na obrázku vidíte příklad dvou sítí. Červená je 36 km, žlutá 9 km. Na červené 36 km síti jasně vidíte, jak je pro chorvatské pobřeží plné ostrovů málo podrobná. Nejen že se v takové síti „ztratí“ menší ostrovy jako Lastovo, ale dokonce i větší ostrovy jako Korčula mohou síti uniknout.

Lastovo sice může být dost malé i pro žlutou 9 km síť, ale Korčula již takové síti neunikne. Čím je strana čtverce menší, tím více hrají v předpovědi roli i geografické prvky.

Lepší rozlišení předpovědního modelu vyžaduje výkonnější počítače.

Například chorvatský model Aladin, jehož výstupy jsou i na stránkách meteo.hr, pracuje s rozlišením až 2 km. Neznamená to samozřejmě, že tento výstup je dostupný na webových stránkách. Je ale možné se k němu dostat. Je jen otázka, co za tato data jste ochotni zaplatit. 

398
Na horu