Co je to rozlišení meteorologického modelu
Meteorologický model počítá předpověď počasí pro určitou síť bodů, síť čtverců. Čím má čtverec menší stranu, tím je předpověď pro danou oblast přesnější.
Máme-li například model ECMWF s rozlišením 36 km a ECMWF s rozlišením 9 km, zobrazuje ten druhý předpověď do větších detailů. Na obrázku vidíte příklad dvou sítí. Červená je 36 km, žlutá 9 km. Na červené 36 km síti jasně vidíte, jak je pro chorvatské pobřeží plné ostrovů málo podrobná. Nejen že se v takové síti „ztratí“ menší ostrovy jako Lastovo, ale dokonce i větší ostrovy jako Korčula mohou síti uniknout.
Lastovo sice může být dost malé i pro žlutou 9 km síť, ale Korčula již takové síti neunikne. Čím je strana čtverce menší, tím více hrají v předpovědi roli i geografické prvky.
Lepší rozlišení předpovědního modelu vyžaduje výkonnější počítače.
Například chorvatský model Aladin, jehož výstupy jsou i na stránkách meteo.hr, pracuje s rozlišením až 2 km. Neznamená to samozřejmě, že tento výstup je dostupný na webových stránkách. Je ale možné se k němu dostat. Je jen otázka, co za tato data jste ochotni zaplatit.
647
Související články
Hledat úkryt před bouří?
Hledat úkryt před bouří?
Bouřlivému počasí je nejlepší se vyhnout. Sledovat předpověď počasí a případně nevyplouvat. Co když mě ale zachytí na moři? Mám se snažit skrýt v přístavu?
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?