Search
× Search
Chorvatští otužilci, mazut v Zrmanji a EU zákaz sušení prádla
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Chorvatští otužilci, mazut v Zrmanji a EU zákaz sušení prádla

Život na pobřeží Jadranu s odletem turistů na zimoviště zpomalí na první rychlostní stupeň. To ale neznamená, že se nic neděje. Život běží dál, jen je to elpíčko přehrané na 16.

Poznámka pro mladší čtenáře Lodních novin: Elpíčko je ta černá deska na muziku, která připomíná plát na výrobu palačinek. 16 je rychlost. Poloviční proti 33, kterou vyžadovali výrobci elpíček.

Chorvatští otužilci

Otužování fandí muži a ženy z oceli v krajinách po celém světě. Otužilcem může být Fin, stejně jako Ital ze Sicílie. O Rusech nemluvě. V zemi, kde včera již znamená zítra, je otužilost podmínkou přežití.

Ale pojďme do Chorvatska. I ve Splitu je tradice zimního otužileckého koupání. Po svátcích se sejdou davy zvědavců v péřovkách a kožiších a sledují, jak se nebojácní muži (i ženy) noří do vln ledového Jadranu. Diváci, média, potlesk, sláva.

Teplota moře na Boží hod ve Splitu: 16,8 °C.

Mazut v Zrmanji

Řeka Zrmanja je dlouhá jen 69 km a vlévá se nedaleko Zadaru do Novigradského moře. Protéká krasovou oblastí a v poddajném vápenci si vytvořila překrásný kaňon, který ocenil i Vinetou. Spodní část kaňonu je přírodním parkem. Kdo jezdil do Chorvatska již před zprovozněním dálnice, pamatuje si zákruty řeky u Obrovacu.

Nedaleko Obrovacu stála fabrika na výrobu oxidu hlinitého (nebo něčeho podobného na bázi hliníku). Při její ekologické likvidaci se podařilo likvidační firmě výrazně snížit náklady a splnit plán na 619 %. Stovky tun mazutu se podařilo přečerpat do pukliny v krasu. Nic nezbylo, nic nebylo třeba odvážet. A ještě by se tam toho vešlo…

V průběhu času se ukázalo, že tento způsob ekologické likvidace má i slabá místa. Po prudkých zimních deštích se stává, že podzemní voda vyplaví mazut na povrch do řeky Zrmanji. Nyní to podle odhadů vypadá na 250 000 litrů olejovité tekutiny na hladině řeky v chráněné oblasti a dále v celém uzavřeném Novigradském moři. Asi to bude chtít nějakou další ekologickou likvidaci…

Chorvatský ministr životního prostředí Tomislav Ćorić na jakékoli dotazy ohledně znečištěné řeky odpovídá s dokonalou znalostí základní politické disciplíny, jak na konkrétní otázku nedat žádnou odpověď.

V Chorvatsku se navíc podařilo dát dohromady dvě naprosto protichůdné kompetence. Ćorić velí ministerstvu životního prostředí a energetiky.

Unie zakázala sušení prádla

Během prázdnin bylo na několika místech Dalmácie zakázáno tradiční sušení prádla tiramol pod okny nebo mezi domy ve městech. Lid se bouřil, že takto suší prádlo od nepaměti.

Úředníci ale trvali na svém. Prádlo z oken viset nebude!

Až MNV (místní národní výbor pro mladší) v Kaštele dalo lidu jasnou odpověď, na otázku proč?

Zákaz sušení prádla přišel z Bruselu. Nedá se nic dělat…

Po půlroce pátrání to vypadá, že podobná direktiva nikdy brány Bruselu neopustila. Že by to nebyla pravda???

Přídavek na závěr

V Pakoštane shořel dřevěný stánek na pláži. Protože jsem tam nikdy nebyl, nevím, jestli je to dobrá, nebo špatná zpráva.

 

3367
Na horu