Search
× Search
Češka, dvě děti, bóra a SUP
Daniel Vodička

Češka, dvě děti, bóra a SUP

Dramatický příběh, který mohl dopadnout jakkoli, skončil dobře. Naštěstí. V příběhu vystupují matka, dvě dcerky 3 a 5 let, Ante Ćapina a Andrzej Blaszczak (hlavní hrdinové), motorový člun a jeden SUP. V malé vedlejší roli otec dětí a samozřejmě početný plážový komparz.

Na úvod je ještě důležité si něco říci o podmínkách, které panovaly na Makarské riviéře v úterý odpoledne, kdy se celý příběh odehrál. Svítilo slunce a foukala silná, ale opravdu silná bóra.

Nyní se přesuňme do obce Promajna na Makarské. Je úterý odpoledne…

Ante Ćapina se svým hostem Andrzejem Blaszczakem odpočívali po obědě, hleděli na utíkající mraky a komentovali bóru, která nemá v létě v turistických destinacích co dělat.

Najednou běží chlap. Panikaří, chytá se za hlavu, ruší atmosféru všedního letního odpoledne.

Ante dokončí myšlenku, protože nikdy nic nespěchá tolik, aby si nechal skočit do řeči. Zvedne hlavu a vidí netradiční chování stáda na pláži. Něco je vylekalo. Celé hejno stojí a hledí směrem k Brači. Ante zaostří do dáli a vidí černou tečku, která se téměř ztrácí ve vlnách. Zvedne se, aby lépe viděl… „Rychle, startuj motorák,“ zařve na Andrzeje a běží k vodě.

Z moře zrovna vylézá vyčerpaný muž národnosti české. „Tam, na paddleboardu, manželka a dvě děti,“ hlesne a hroutí se vyčerpáním na oblázkovou pláž.

Ante s Andrzejem už v té chvíli letí po vlnách na motorovém člunu Galeb 6.75 s motorem Parsun. Je to jen chvíle, ale ztratili SUPa s nenešťastnou posádkou z očí. „Nic, nic, ano, už je zase vidím,“ volá Andrzej.

Moře je divoké, vítr strhává hřebeny a na SUPu žena držící dvě dcery… Mezi Bračem a Makarskou se odehrává boj o život.

Podařilo se! Andrzej chytá dcery, Ante kolem ramen vděčnou matku. Člun se pomalu probíjí zpět proti bouřlivému větru.

U břehu čeká na zachráněnou rodinu otec. Už ví, že posílat ve větru od břehu manželku s dětmi na SUP, je špatný nápad.

1289
Na horu