Celoživotní tragická chyba
Včera proběhla i našimi médii zpráva o výbuchu v českém automobilu v Chorvatsku, jehož obětí se stal devítiletý chlapec. Dnes již je jasné, co k výbuchu vedlo a šestačtyřicetiletý otec byl z podílu na smrti syna obviněn.
Nejprve nebylo chorvatské policii jasné, co k výbuchu vedlo. Média citovala nejrůznější verze. Dnes již chorvatská policie hovoří jednotným hlasem.
Rodina se i s přáteli cestou na dovolenou podle předem připraveného plánu zastavila ve středu v oblasti Kninu u vojenského cvičiště. Oblast je podle chorvatských zdrojů jasně označená cedulemi varujícími před nebezpečím, které vstup představuje. Cedule v oblasti jsou v chorvatštině a angličtině.
Navzdory varováním otec se synem vstoupili do prostoru cvičiště, kde dítě našlo později mu osudné výbušné zařízení. Otec ho nechal donést si výbušninu do vozu.
Později došlo nedaleko Obrovacu k poruše vozu. Vystupující mladík vzal cestou z vozu výbušninu s sebou. Došlo však k její aktivaci, které padl devítiletý mládenec za oběť. Dvě ženy utrpěly těžká zranění, otec zranění lehké.
Že dojde k fascinaci výbušninami u devítiletého chlapce je pochopitelné. Že ho nechá otec vstoupit do prostoru nebezpečného vojenského cvičiště a odnést si výbušninu do vozu, to už je těžko stravitelné.
Nyní je otec ve vazbě a byl obviněn. Jak dopadne soud nemůžeme předjímat. Svoji vinu si však obviněný otec sebou ponese už navždy.
I když od války v Chorvatsku uběhlo mnoho desetiletí, stále jsou ve vnitrozemí oblasti, které mohou být zaminované, nebo se tam nacházejí jiné pozůstatky války. Pokud je do těchto míst vstup zakázán, má to své důvody.
A nosit si granáty do auta…
1392
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.