Byla tu válka…
Maslenický most přejíždí většina jachtařů, kteří míří na dovolenou na Jadran. Málokdo z nich si už uvědomí, jak to vypadalo před 30 lety, kdy byl Maslenický most zničen a v okolí probíhaly těžké boje. Toto byla jediná pozemní spojnice severu Chorvatska s Dalmácií.
Válka v Chorvatsku je již minulostí. Hrůzy bojů na chorvatském území rychle přebily zvěrstva v Bosně, Kosovu a nejnověji brutální ruská agrese na Ukrajině. Přitom to není tak dávno…
Zrovna nyní uběhlo 30 let od chvíle, kdy se Chorvatsku podařilo provizorně spojit sever území s Dalmácií. Za války na začátku devadesátých let probíhaly prudké boje v okolí Maslenického mostu. (Koneckonců vysoké vyznamenání prezidenta Pavla má svůj původ právě v této oblasti. Tehdejší evakuace francouzského kontingentu proběhla z nedaleké obce Karin)
Foto Brodosplit
Pontonový most u Maslenice.
Maslenický most byl zničen a Dalmácie ztratila životně důležité spojení se severem země. Bylo třeba najít rychlé provizorní řešení, použitelné v situaci, kdy se kolem bojovalo. Ve spolupráci několika stavebních firem a loděnic vznikl 279 metrů dlouhý a 18 metrů široký pontonový most, který přepravovala na místo pětice remorkérů. Po instalaci byly na most upevněny navíc ochrany před dělostřeleckými granáty a ztracená cesta na jih byla obnovena. Most byl zprovozněn 18. července 1993. Až do akce Oluje v roce 1995 se jednalo o jedinou spojnici Chorvatska s Dalmácií. Ve funkci byl až do roku 1997, kdy byl dokončen nový Maslenický most.
Sám si nejméně jednu cestu přes pontony ještě pamatuji. Ze Zadaru, přes rozstřílené vesnice, pontonový most a po staré silnici kolem trubky nahoru na Velebit.
1204
To navigate, press the arrow keys.
Související články
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Nová pravidla pro plavbu, kotvení a vyvazování v Chorvatsku
Zákaz vyvazování ke stromům, plavba v blízkosti vyhrazených koupališť vymezena vzdáleností, či zákazy kotvení, které mohou vydat kapitanáty. Pravidla bezpečnosti plavby v Chorvatsku se mění a jachtaři by měli o změnách vědět.
Britské letectvo zaútočilo na Chorvatsko
Britské letectvo zaútočilo na Chorvatsko
Chorvatský vzdušný prostor atakuje britské vojenské letectvo. Útoky probíhají v okolí Zadaru. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo nestíhá a Britové již obsadili letiště v Zadaru.
Cena přístavů okolo Šibeniku a jedno příjemné tajemství
Cena přístavů okolo Šibeniku a jedno příjemné tajemství
Kolik zaplatíte za přístavy v Šibenicko-kninské županiji? A víte, že je zde možnost také nemálo ušetřit?