Search
× Search
Byla tu válka…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Byla tu válka…

Maslenický most přejíždí většina jachtařů, kteří míří na dovolenou na Jadran. Málokdo z nich si už uvědomí, jak to vypadalo před 30 lety, kdy byl Maslenický most zničen a v okolí probíhaly těžké boje. Toto byla jediná pozemní spojnice severu Chorvatska s Dalmácií.

Válka v Chorvatsku je již minulostí. Hrůzy bojů na chorvatském území rychle přebily zvěrstva v Bosně, Kosovu a nejnověji brutální ruská agrese na Ukrajině. Přitom to není tak dávno…

Zrovna nyní uběhlo 30 let od chvíle, kdy se Chorvatsku podařilo provizorně spojit sever území s Dalmácií. Za války na začátku devadesátých let probíhaly prudké boje v okolí Maslenického mostu. (Koneckonců vysoké vyznamenání prezidenta Pavla má svůj původ právě v této oblasti. Tehdejší evakuace francouzského kontingentu proběhla z nedaleké obce Karin)

Foto Brodosplit

Foto Brodosplit

Pontonový most u Maslenice.
Maslenický most byl zničen a Dalmácie ztratila životně důležité spojení se severem země. Bylo třeba najít rychlé provizorní řešení, použitelné v situaci, kdy se kolem bojovalo. Ve spolupráci několika stavebních firem a loděnic vznikl 279 metrů dlouhý a 18 metrů široký pontonový most, který přepravovala na místo pětice remorkérů. Po instalaci byly na most upevněny navíc ochrany před dělostřeleckými granáty a ztracená cesta na jih byla obnovena. Most byl zprovozněn 18. července 1993. Až do akce Oluje v roce 1995 se jednalo o jedinou spojnici Chorvatska s Dalmácií. Ve funkci byl až do roku 1997, kdy byl dokončen nový Maslenický most.

Sám si nejméně jednu cestu přes pontony ještě pamatuji. Ze Zadaru, přes rozstřílené vesnice, pontonový most a po staré silnici kolem trubky nahoru na Velebit.

951
Na horu