Search
× Search
Byl trest pro Alexe Thomsona spravedlivý?
Daniel Vodička

Byl trest pro Alexe Thomsona spravedlivý?

Alex Thomson přišel o jasné vítězství v Route du Rhum kvůli čtyřiadvacetihodinovému trestu, který dostal od jury po svém ztroskotání. Byl tento trest spravedlivý?

K této situaci se vyjadřovalo několik velkých jmen francouzského (a tedy i světového) offshore jachtingu. Nejen tedy e trestu, ale i k tomu, jak k něčemu takovému může dojít. A výsledek je jednoznačný.

Alain Gautier (vítěz Vendée Globe 1992)

Pokud se někdo směje Alexovi, že je schopen narazit do ostrova, neví nic o sólovém jachtingu. Je třeba chápat, že po 12 dnech závodu je vaše tělo mimořádně unavené. Usnul, protože chtěl, nebo ne? Když jste takto unavení, nejste schopni nic ovládat. Můžete si sednout k navigaci a usnout ve vteřině. Alarm? Pokud nechtěl usnout, žádný alarm si nenastavil. A i kdyby, všem se již stalo, že zamáčkli budík a zavřeli oči ještě na pár vteřin…

Jean Le Cam

Alarm? Můžete mít všechny alarmy světa a stejně vás nemusí vzbudit, když jste takto unavení. Když je autopilot ve WIND módu, následuje jachta změny větru. Stalo se to například Francisu Joyonovi poté, co vytvořil sólo rekord v plavbě kolem světa. Roztříštil svůj trimaran na skalách jen pár desítek mil za cílem. Také jsem kdysi skončil podobně na kamenech se svým Figarem. Autopilot byl ve WIND módu a já skončil v ROCK módu.

Bernard Gallay

Alex odjel skvělý závod. Je škoda, že to skončilo takto. Podle mě mu mohl být jediným soupeřem Jeremie Beyou na Charalu, ale loď ještě nemá vychytané mouchy.

Diskvalifikace? Nevím… Moc jsem o tom nepřemýšlel, ale myslím si, že nemůže zvítězit. Ze skal by se nikdy bez motoru nedostal. Nedovedu si představit, jak by za takových podmínek mohl zvítězit. Je to komplikované a v budoucnu by to mohlo vést ke zvláštním věcem. Je to komplikované. Kdyby neměl motor, nedojel by do cíle…

 

Vítězem závodu ve třídě IMOCA se nakonec stal druhý v cíli Paul Meilhat. Za ním protnul cílovou čáru Yann Elies. Alex Thomson skončil po započtení trestu až na třetím místě. 

Výsledky najdete zde.

4713
Na horu