Byl to downburst co potopilo Bayesian?
Vyšetřování potopení megajachty Bayesian pokračuje. Vyšetřovatelé se nyní přiklání k názoru, že na vině byl tzv. downburst. Co to je a jak se liší od mnohem známějšího tornáda?
Downburst je nebezpečný meteorologický jev vázaný stejně jako tornádo na silné konvektivní bouře, tedy na oblaka typu cumulonimbus. Škody způsobené downburstem jsou někdy zaměňovány za škody způsobené tornádem. Jak si však řekneme, jde o jev, který je ve své podstatě opačný než tornádo.
Video Youtube Peter Maier
Downburst
Ke vzniku downburstu dochází obvykle v cumulonimbu, když se vzduch výrazně ochladí od tajících krup a vypařujících se kapek deště. Změna skupenství spotřebuje mnoho energie a tu si bere z okolního vzduchu. Studený vzduch je pak těžší než jeho okolí a spadne k zemi. V češtině také můžete najít spojení propad studeného vzduchu. Když dopadne studený vzduch k zemi, začne se šířit do všech stran.
Zde se vrátíme k tornádu. Tornádo je vzdušný vír, který ze svého okolí vzduch nasává a ve středu pak stoupá vzhůru. Proto jsme mluvili o downburstu jako o jevu opačném.
Video Youtube, Jan Hansen
Projevy dowburstu.
Rychlost větru v downburstu může být extrémní a může dosahovat i více než 200 km/h.
Downbursty se dělí na mikrobursty a makrobursty. Mikrobursty nepřesahují průměrem 4 km a trvají obvykle 2 – 5 minut. Změna rychlosti větru u jejich středu nepřesahuje 10 m/s. Makrobursty průměrem přesahují 4 km, doba trvání je 5 – 30 minut a rychlost větru dosahuje až 60 uzlů.
V současné chvíli podle výstupů z vyšetřování více svědčí pro downburst. Od možnosti, že na vině byla vodní smršť, která je v podstatě tornádem nad vodní hladinou, se vyšetřovatelé odklánějí.
1274
Související články
Bouřlivé září s tornády na Jadranu
Bouřlivé září s tornády na Jadranu
Počasí v chorvatském charterovém ráji jde proti přáním charterových společností. Meteorologové varují před jugem až 45 uzlů, stav moře místy 5, především na severu mimořádné srážky a na mnoha místech tornáda.
Co Francouz nemůže, je jinému dovoleno?
Co Francouz nemůže, je jinému dovoleno?
Včera jsem dostal email od našeho čtenáře Ládi Smetany, který se vztahoval především k článku Chceš tu být? Tak plať jako mourovatej. V článku šlo o rozmrzelou reakci redaktora webu morski.hr na to, že francouzská jachta místo zaplacení maríny stojí na kotvě vyvázaná na břeh.
Bouřlivý týden ve Středomoří a střemhlavý pád teplot
Bouřlivý týden ve Středomoří a střemhlavý pád teplot
Měsíc veder afrického typu už jen těžce popadá dech. Svoji vládu zakončí v pondělí, kdy bude na západě Středomoří svržen bouřlivým mistrálem a na Jadranu až čtyřicetiuzlovým jugem. Zdá se, že si podzim začíná říkat o svoji porci pozornosti.