Bouře na startu, ano či ne?
Včera jsme psali bouři, která zasáhne sever Bretaně v den startu Route du Rhum. Dnes se ale dynamicky se vyvíjející situace změnila a zdá se, že vše bude jinak. Nikoli lépe, ale jinak.
Studená fronta, která měla přes severozápad Francie přecházet v neděli, je rychlejší, než se zdálo. Přejde již v noci na neděli a vítr za ní zeslábne. Vlny však zůstanou vysoké a na západě Bretaně budou mít až 5 metrů.
To je ale jen začátek, protože další fronta se bude blížit. Kriticky se bude jevit oblast západně od 5°W. Jižní vítr zde bude dosahovat rychlosti ke 40°uzlům, výška vln k 5 metrům. A další hluboká tlaková níže zasáhne startovní pole ve druhé polovině prvního závodního týdne.
První týden tedy vypadá na mimořádně náročnou stoupačku, případně pokus dostat se rychle na západ za frontu a za ní s příznivějším větrem letět dolů. Tedy letět… Let bude zpomalovat stav moře, který bude chaotický, vypadá to na boat breaking conditions. Vlny půjdou z více směrů. Tomu se říká cross sea.
Přihlaste se na online přednášku o závodu, Na téma Route du Rhum bude mluvit Milan Koláček. S ním se podíváme do centra dění.
573
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?