Search
× Search
Bouře na startu, ano či ne?
Daniel Vodička

Bouře na startu, ano či ne?

Včera jsme psali bouři, která zasáhne sever Bretaně v den startu Route du Rhum. Dnes se ale dynamicky se vyvíjející situace změnila a zdá se, že vše bude jinak. Nikoli lépe, ale jinak.

Studená fronta, která měla přes severozápad Francie přecházet v neděli, je rychlejší, než se zdálo. Přejde již v noci na neděli a vítr za ní zeslábne. Vlny však zůstanou vysoké a na západě Bretaně budou mít až 5 metrů.

To je ale jen začátek, protože další fronta se bude blížit. Kriticky se bude jevit oblast západně od 5°W. Jižní vítr zde bude dosahovat rychlosti ke 40°uzlům, výška vln k 5 metrům. A další hluboká tlaková níže zasáhne startovní pole ve druhé polovině prvního závodního týdne.

První týden tedy vypadá na mimořádně náročnou stoupačku, případně pokus dostat se rychle na západ za frontu a za ní s příznivějším větrem letět dolů. Tedy letět… Let bude zpomalovat stav moře, který bude chaotický, vypadá to na boat breaking conditions. Vlny půjdou z více směrů. Tomu se říká cross sea.

Přihlaste se na online přednášku o závodu, Na téma Route du Rhum bude mluvit Milan Koláček. S ním se podíváme do centra dění.

446
Na horu