Bez vody v Benátkách
Jednou je vody moc a jindy zase málo. Týká se to i italských Benátek. Tentokrát byl na pořadu druhý z extrémů.
Lodě v benátských kanálech se ocitly na suchu. Menší kanály vyschly a v bahně uvázly gondoly i čluny zajišťující dopravu zboží po městě na laguně. V posledních letech sice město bojuje kvůli stoupající hladině oceánu spíše s přebytkem vody, ale ani její nedostatek není vyloučen. Nízká hladina byla dána především úplňkem, se kterým souvisí vysoké rozdíly hladin při přílivu a odlivu. Anglicky je toto nazýváno spring tide, česky skočný příliv. Za standardních podmínek však hladina vody neklesá tak hluboko, jako v posledních dnech. Tentokrát byl extrém zaviněn tím, že měsíc byl blíže, než je běžné.
5636
Související články
Proč je za odlivu slabší vítr?
Proč je za odlivu slabší vítr?
Víte, že za odlivu méně fouká? Nebo se to alespoň říká. Proč by měl mít příliv a odliv vliv na vítr? Nebo snad měsíční fáze? Jak to je?
Příliv a odliv během dne
Příliv a odliv během dne
V minulém článku jsme si vysvětlili základní princip fungování přílivů a proudů během měsíčního cyklu. Tedy doby, kdy Měsíc zvládne oběhnout Zemi a během své cesty nějak interaguje se Sluncem. Dnes si vysvětlíme, s čím se můžeme setkat během denní plavby. Posuneme se tak do kratších časových intervalů, které jsou více ovlivněny vzájemnou gravitační silou Země a Měsíce a vysvětlíme si princip denního přílivu a odlivu.
Co je skočný a hluchý příliv?
Co je skočný a hluchý příliv?
Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o přílivy a proudy, určitě přišla řeč na typy přílivů. Pro zájemce o získání licence B jak pak nutností porozumět těmto principům, aby zkoušku úspěšně absolvovali. My si dnes vysvětlíme, co znamenají pojmy skočný a hluchý příliv (nadále budeme používat anglické termíny spring a neap, které jsou univerzálnější), a jak nás můžou během našich plaveb v přílivových vodách ovlivňovat.