Atak zimy
Užijte si dnes tepla, dokud to jde. Za hranicemi se již šikují ledové hordy. Ledový vzduch z Arktidy se chystá vstoupit a bude ho hned všude plno. Na horách to vypadá na sněhovou nadílku.
Ledoví muži letos přicházejí načas. Zítra je Pankráce a teploty se ráno budou pohybovat jen těsně nad nulou i v Praze.
Dnes dopoledne ještě teplota v Praze vystoupí na 21°C, ale od té doby již bude jen padat. Ve tři odpoledne to již bude jen 12°C a v osm večer již jen 4°C. Po poledni také přijde déšť a bude velmi výrazný. Na horách později sněžení.
Z Windy jsme pro vás vybrali tři zajímavé mapy. Ve všech případech jde o teploty ve výšce 1500 metrů, kde již je uchráněna od vlivu zemského povrchu. První snímek je z dnešních 1800, druhý ze zítřejšího poledne. Postup masy studeného vzduchu je jasně patrný. Na třetím obrázku je vidět, že zima zasáhne i Atlantik. Až na jazyk teplého vzduchu na přední straně níže, který vráží klín zasahující až k jižnímu pobřeží Grónska.
4026
Související články
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?