Aby nedošlo k problémům...
Stalo se vám někdy, že odplouváte od mola, na vyvazovacím laně se udělá uzel, kousne se v oku, kterým lano prochází, loď škubne a začnou potíže? Jak tomu zabránit?
Vyplouváte z přístavu, všude lodí jak máku, fouká vítr, není to jednoduchá situace. Vše ale běží jako po drátkách. Najednou loď škubne, zastaví se, vítr ji stočí a začne divadlo! Na břehu se zasekl v oku nechtěný uzel na laně. Z poklidného dopoledne je drama na lodi vlastní, i na palubách jachet okolostojících.
Jak se vyhnout takové situaci nám řekl instruktor britské RYA Vojta Sládeček.
„Naši jachtaři mají obvykle na vazácích provléknuté dračí smyčky na vyvazovacích lanech. Vyvazovací lano vede od dračí smyčky na vazáku na pachole (nebo do oka) na molu a zpět na loď na vazák. Na druhém konci vyvazovacího lana se uvazuje klasický uzel na vazáku.
Je-li jachta takto vyvázaná a lano se při odplouvání zasekne v oku na molu, není možné ho povolit. Jachta se musí vrátit k molu (obvykle je u toho dost veselo), aby se lano podařilo uvolnit.
RYA doporučuje na obou koncích lana použít jen uzel na vazáku. Ten je možné kdykoli rozvázat a uvolnit. Navíc je velmi moudré, při vyvázání jachty dát delší konec vyvazovacího lana na vazáku dospod a kratší nechat uvázaný nahoře. Díky tomu není třeba protahovat okem dlouhý konec lana.“
Ještě přidáme radu od nás. Při vypouštění vyvazovacího lana si nechte lano projíždět rukou. Přesvědčíte se, že na laně není uzel a minimalizujete možnost jeho nechtěného vzniku.
Další podobné rady najdete v publikaci Přístavní manévry Nebo vás vše naučíme na našich kurzech.
9615
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?