Na zkušenou do Egeje
Začali jste svoji jachtařskou kariéru v Chorvatsku. Nyní již máte velkou část Jadranu za sebou a uvažujete o přesunu do jiné destinace. Logickým krokem je Řecko. Překrásné pobřeží, fantastické památky, skvělá kuchyně, příjemní lidé…
Jistě je toho mnohem více, co do Řecka láká. A kdo se do Řecka vydá, nebude zklamán. Má to však své ale…
Po jachtařské stránce je Řecko jiné, náročnější. Servis pro jachtaře, na který jsme zvyklí z Chorvatska, je v Řecku velmi omezený. Výborně vybavené maríny s personálem čekajícím na návštěvníky na každém rohu? Vesnické přístavy s mooringy, elektřinou, vodou, jasně vymezeným prostorem pro hosty? Kotevní bóje v každé druhé zátoce?
To všechno v Řecku chybí. Především v atraktivním Egejském moři. Plnohodnotných marín je málo, přístavy jsou v naprosté většině bez mooringů a často i víceméně bez vody a připojení na elektřinu. A obvykle na vás nikdo nečeká, aby vám pomohl a usměrnil vás na vhodné místo.
Zatímco Chorvatsko se změnilo za posledních 30 let velmi výrazně, Řecko zůstává na mnoha místech stále stejné. V Chorvatsku vítězí turistický průmysl, v Řecku stále autenticita. Neplatí to pro všechny přístavy, ale pro mnohé ano. V Chorvatsku je pro stání v přístavu důležitá naditá prkenice, v Řecku námořnický um, dovednosti, schopnost improvizovat. Odměnou za to je příjemný svět taveren, kaváren, barů. Lenošení, pozorování běhu všedního dne od stolku v kavárně, výlety na motorkách do vnitrozemí, domácí kuchyně, odpočinek a pocit objevování světa, který stále ještě zcela nepodlehl digitální revoluci.
Chcete-li se vydat poprvé na loď do Řecka, je nejlepší se nejprve s lokalitou seznámit. Zjistit její specifika, naučit se kotvit v přístavech, vědět, co si můžete dovolit, kde co hledat, jaké podmínky vás čekají, na co budete muset posádku připravit.
S tím vám můžeme pomoci…
A s tím vám můžeme pomoci. V květnu organizujeme dvě plavby napříč Egejským mořem. Dvě seznamovací plavby, na kterých můžete sbírat zkušenosti, můžete naplout míle, které potřebujete v případě, že se chcete ucházet o kapitánskou licenci B. Plavba začíná v Aténách a přes ostrovní labyrint vede na východ Egeje na ostrov Kos, kde se bude po týdnu měnit posádka. Druhý týden poplujeme zase zpět.
Pluje se na čtyřkajutových jachtách, plavba probíhá ve dne i v noci. Posádky jsou rozděleny do dvojčlenných hlídek, vyzkoušíte si tak i noční plavbu, budete donuceni činit nezbytná rozhodnutí.
Při zastávkách na méně známých ostrovech bude také čas na pronájem oblíbených mopedů a na výlety po pevnině, na návštěvu vesnic ve vnitrozemí, na prohlídku pamětihodností i na ochutnávku místních specialit.
Během plavby se seznámíte s lokalitou, naučíte se, co v Řecku čekat, jak se chovat, jak správně v přístavu zakotvit a jak vycházet s domorodými kmeny.
Máte-li o naše plavby a kurzy zájem, najdete je zde.
1919
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
1000 mil plavba do Řecka a zpět
1000 mil plavba do Řecka a zpět
V pondělí se na plavbu ze Šibeniku do Řecka a zpět vydala posádka Lodních novin vedená Petrem Juránkem. Cílem je uplout během 14 dnů 1000 mil a získat tak pořádný základ nezbytné praxe pro zisk průkazu B.
Kam od soboty na last minute
Kam od soboty na last minute
U nás počasí nevypadá, na Jadranu se střílí, na jihu Francie teploty jen s nasazením všech sil šplhají nad 20. Je tedy ještě místo ve Středomoří, kam od soboty vyrazit za sluncem a teplem?