Search
× Search
75. ročník Sydney Hobart patří Comanche
Viktor Brejcha
/ Kategorie: Ostatní regaty

75. ročník Sydney Hobart patří Comanche

To je hlavní zpráva z letošního ročníku závodu. Pojďme se ale na průběh závodu podívat blíže.

Na start se postavili všichni favorité, o kterých jsme vás informovali před týdnem. Vstup do závodu vyšel na jedničku lodím InfoTrack a Scallywag. Nejednalo se o žádné překvapení, InfoTrack i Scallywag plují již několik let bez výrazných změn a posádky a šlapou jako hodinky. To se ve skrumáži počítá. V závěsu jim byla Wild Oats XI a Black Jack. Comanche start nevyšel a zaostávala několik délek za svými konkurentkami. Zajímavostí bylo vidět odlišné strategie při startu. Wild Oats XI a Scallywag měly na startu hlavní plachty zarefované na prvním refu a ten vypustily až při plavbě na zadoboční kurz, zatímco InfoTrack, Black Jack i Comanche pluly od začátku na plné plachty.

Na startu vál stálý vítr o rychlosti 12 uzlů, který postupně zesílil na 16. Po zhruba 15 minutách závodu byly všechny favorizované jachty venku ze Sydney. První opustila zátoku InfoTrack, pronásledovaná Wild Oats XI, Scallywag a Black Jack. Ale byla to Comanche, která ve chvíli, kdy se dostala ze zátoky na otevřené moře, ukázala svoji sílu. Během deseti minut dokázala převzít vedení, které nakonec udržela až do samotného konce.

Samotný souboj v průběhu závodu dokázal, jak je Sydney-Hobart výjimečný. Silné proudy, oblasti bezvětří, nebo jen velmi slabým větrem. Nakonec v čase 1 den, 18 hodin, 30 minut a 24 sekund zvítězila Comanche. Druhá doplula InfoTrack se ztrátou 44 minut a třetí Wild Oats XI, které letošní ročník nevyšel. Na bronzovou příčku se vyšplhala až v závěru, kdy předjela Black Jack i Scallywag.

V hlavním handicapu IRC zvítězila jachta Ichi Ban. Jachta TP52 proplula cílem na 11. místě a už jen čekala, jak si povedou její soupeřky. Druhá skončila další TP52 Gweilo a třetí pro změnu TP52 Quest. Z menších jachet skončila nejlépe na 9. místě J133 Patriot.

Výsledky najdete zde.

 

2693
Na horu