641 mil za 24 hodin, nový rekord (aktualizováno)
Rekordní podmínky při The Ocean Race na severním Atlantiku. Flotila The Ocean Race letí vpřed plnou rychlostí, Holcim – PRB má nový rekord, 11th Hour Racing se srazila zřejmě s velrybou.
Ideální podmínky pro rekord. Vedoucí trojice 11th Hour Racing, Holcim – PRB a Malizia se usadily před studenou frontou, mají vítr z prvoboku. Před sebou mají oblast vysokého tlaku vzduchu, tedy bezvětří a klidnou hladinu. Myslím relativně klidnou, jak jen je na severním Atlantiku možné.
První překonala rekord třídy IMOCA 11th Hour Racing, když uplula 603,18 míle. Pak následovala kolize zřejmě s mořským savcem. Loď se zdá být nepoškozená, Charlie Dalin je potlučen, Amory Ross má zraněné rameno.
V rekordním tempu od té doby pokračuje Holcim – PRB. V současné chvíli má nový rekord hodnotu 622,58 míle. To znamená průměrnou rychlost na hranici 26 uzlů. Je to nejen nový rekord třídy IMOCA, ale také absolutní rekord mezi jednotrupými jachtami. Dosavadním držitelem tohoto rekordu byla 100 stop dlouhá jachta Comanche, která v roce 2015 uplula 618 mil. A nyní je tu další zlepšení rekordu na 640,91 míle.
Čelo startovního pole se stále pohybuje v ideálních podmínkách a rekord se může ještě měnit.
Polohu lodí najdete zde.
632
Související články
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Jak nerozlámat loď při Vendée Globe
Chcete-li zvítězit, musíte mít nohu na plynové páce. Musíte dostat z lodě maximum možného. Maximum, ale nikoli více. Když to přeženete, rozlámete loď a nedojedete. Jak se hledá hranice mezi dost a příliš?
Vynikající film na dnešní večer
Vynikající film na dnešní večer
Chcete mít představu, jaké to je na závodní foilovací jachtě v Jižním oceánu? Toto vynikající video je z paluby jachty IMOCA Biotherm během etapy Jižním oceánem a kolem mysu Horn při závodu The Ocean Race (Whitbread, Volvo Ocean Race). Jak se žije na palubě, jaký je to šejkr, jak se řeší problémy, jak se vybírá voda z podpalubí atd.
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.