Úspěch kolumbijského ponorkového loďstva
Soukromé kolumbijské ponorkové loďstvo hlásí překonání další mety. Úspěšné i neúspěšné. Prostě tak trochu. S drobnou navigační chybou.
V posledních letech je možné na mořích a oceánech potkávat stále častěji kolumbijskou nákladní submarínu. Zdá se, že latinskoamerická země vsadila pro svůj export na netradiční dopravní prostředek. Jiné státy volí železnici, auta, letadla, nebo hladinové loďstvo, Kolumbie se kvůli specifickému charakteru svého vývozního artiklu rozhodla pro loďstvo podhladinové.
V posledních letech bylo možné potkávat kolumbijské ponorky především na cestě do Spojených států. Důvodem byl hladový trh po kolumbijských ekoproduktech a především krátká exportní vzdálenost.
Kolumbijské námořnictvo však postupuje mílovými kroky kupředu a v neděli se mu podařilo překonat další milník. První doma vyrobená kolumbijská ponorka dokázala překonat Atlantik. Kvůli navigační chybě nakonec skončila ve španělské Galícii na mělčině, ale laťka je nyní nastavena opravdu vysoko. Pouze body za styl za pád po doskoku jsou nízké.
Podle zpráv ze Španělska vezla ponorka 3 tuny nákladu. Posádku tvořili tři námořníci. Dva z nich jsou nyní v péči španělské policie, třetí člen posádky byl zřejmě plachý a před pohostinností španělských úřadů utekl.
Meta ale byla překonána a zdá se, že v budoucnu by mohlo být i zásobení evropských trhů řešeno tímto, pro netradiční náklad relativně bezpečným, způsobem. Pokud tedy budou napříště kolumbijští podvodní jachtaři vybaveni alespoň základní verzí aplikace firmy Navionics Boating Europe ve svém mobilním telefonu.
3128
Související články
Proč došlo k potopení škuneru Eleonora
Proč došlo k potopení škuneru Eleonora
V pátek vrazila servisní zásobovací loď ve španělském přístavu Tarragona do 50 metrů dlouhého škuneru Eleonora E, který byl vyvázán u nábřeží. Servisní loď do škuneru nacouvala, prorazila do trupu díru a škuner se potopil. Proč k nehodě došlo?
Kolize jaderné ponorky způsobila průvan v námořnictvu
Kolize jaderné ponorky způsobila průvan v námořnictvu
Americké námořnictvo zveřejnilo zprávu o říjnové kolizi ponorky USS Connecticut v Jihočínském moři. Ponorka s jaderným pohonem najela na podmořský útes, který nebyl zanesen v mapách. Výsledek vyšetřování hovoří o tom, že se incidentu dalo zabránit. Velící důstojník ponorky, jeho zástupce a další vysoký důstojník již byli zbaveni velení „z důvodu ztráty důvěry“.
Místo úspěchu blamáž: Čína prodala Thajcům ponorku – bez motorů
Místo úspěchu blamáž: Čína prodala Thajcům ponorku – bez motorů
Měla to být první vlaštovka, vzorový obchod, průlom. Jednak se čínští soudruzi těšili, že se konečně zařadí mezi zbrojní velmoci, schopné vyvážet tak sofistikované technologie, jako jsou ponorky. Jednak mělo jít o začátek nové etapy ve vztahu k Thajsku, tradičnímu spojenci Washingtonu. Jenže zatím to vypadá spíše na pořádné fiasko. Německá vláda neschválila vývoz dieselových agregátů MTU, které měly čínskou ponorku pro Thajce pohánět.