showTop
× Search
Tři uzly na středu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Tři uzly na středu

Pro velký úspěch předchozích dvou článků o uzlech přinášíme další tři uzly. Osmičkový uzel asi znáte, dvě osmičky si dovedete představit a k tomu je zde ještě Prusíkův uzel. Ten již je náročnější. Obvykle ho používat nebudete, ale jsou chvíle, kdy se bez něj neobejdete. Fotografie jsou z knihy Přístavní manévry, kde najdete i další potřebné uzly.


Prusíkův uzel
Tento uzel se dříve používal pro šplhání po laně. Dnes na to již máme jiné pomůcky. Na lodi své použití nachází jinde. Jde především o chvíle, kdy potřebujeme uvázat lano na jiné lano již napnuté. Může jít o vyvázání druhé jachty na napnutý mooring, nebo o uvázání uvolňovacího lana na kosatkovou otěž, která je překřížená na vinšně. Variant tohoto uzlu je několik.

Jak na to
Prusíkův uzel: Necháme si dlouhý konec slabšího lana a vedeme ho jednou kolem silnějšího lana (1). Nyní provedeme druhou smyčku kolem silného lana a přetáhneme volný konec na druhou stranu (2). Znovu tenké lano omotáme kolem silného lana od kraje ke středu (3). Nakonec oba konce pečlivě dotáhneme (4).

Osmičkový uzel
Osmičkový uzel se uvazuje na konec otěží, aby nemohly prolétnout kladkou. Dobře se rozvazuje i dotažený.

Jak na to
Osmičkový uzel: Jak již napovídá název, jde o uzel připomínající číslo 8. Začneme tím, že volný konec obtočíme kolem konce pevného tak, jako bychom kreslili osmičku (1). Následně protáhneme volný konec vzniklou smyčkou (2) a dotáhneme (3).

Osmičková spojka (dvě osmičky proti sobě)
Uzel sloužící ke spojení dvou lan. Jde o spolehlivý spoj, který je možné použít i na kluzkých lanech. Pevnost lan je při použití této spojky omezena jen minimálně a i při zatažení se uzel poměrně snadno rozvazuje. Na prvním laně uvážeme osmičkový uzel a necháme ho povolený. Druhým lanem proplétáme osmičku druhou osmičkou, která je protisměrná.

Jak na to
Osmičková spojka: Začneme vytvořením osmičky, kterou nedotahujeme. Vezmeme druhé lano a protahujeme ho opačným směrem (1). Kopírujeme průběh osmičky (2), až celý uzel zkompletujeme (3) a dotáhneme (4).

Předchozí článek Proč kotvit v botách?
Další článek Zážitek pro manželku
Vytisknout
14917

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Hlavolam jménem vinšna

Vinšna, kapestan, ten naviják v kokpitu, je základem současné jachty plující na plachty. Běžná pomůcka. Stále se ale setkáváme s chybami při jejím použití. Jak se chyb vyvarovat?

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu