Sólo za 49!!!
Když byl Thomas Coville kousek za mysem Horn, tipovali jsme, že se mu podaří vylepšit rekord sólo kolem světa pod 50 dnů. To vyšlo. Později jsme dokonce věřili, že by to mohlo být pod 49, to už ale o 3 hodiny uteklo.
Přesto je to fenomenální čas. Coville vylepšil rekord v sólo plavbě kolem světa Francise Joyona z roku 2008. Již Joyonův rekord 57 dnů a 8 hodin se zdál nepřekonatelný. Joyon tehdy vylepšil rekord Ellen Mac Arthur o celé dva týdny a šlo o druhou nejrychlejší plavbu kolem světa té doby. Rychlejší byl jen maxikatamaran Orange 2, který s plnou posádkou pod vedením Bruno Peyrona obeplul svět za 50 dnů a 16 hodin.
Jak je to s absolutním rekordem?
Absolutní rekord kolem světa byl od té doby dvakrát vylepšen. Nejprve Franck Cammas na trimaranu Groupama 3 se dostal na 48 dnů a 7 hodin a v roce 2012 obletěl nejrychleji svět Banque Populaire V pod vedením Loicka Peyrona. Dosáhl času 45 dnů a 13 hodin. O vylepšení tohoto času se loni pokusily trimarany Spindrift 2 a IDEC Sport (jde o přejmenované lodě Banque Populaire V a Groupama 3). Neúspěšně.
Sólo rekord
Absolutní rekord je však rekord s plnou posádkou. Thomas Coville se na cestu kolem světa vydal na trimaranu Sodebo Ultime sám! Byl to již jeho pátý (možná se mýlíme, neúspěšné pokusy se těžko hledají, proto se musíme spoléhat jen na paměť) pokus o překonání Joyona. Střídaly se pokusy, kdy doplul, ale za Joyonem zaostal, s těmi, kdy nedoplul. Nyní se mu to konečně podařilo. Poprvé na nové lodi.
Něco o Sodebo Ultime
Zdroj VPLP
Jak si vedl při rekordu trimaran Geronimo a jak Sodebo Ultime
Trimaran Sodebo Ultime není tak docela novou lodí. Původně se Coville pokoušel rekord překonat na trimaranu Sodebo, který byl postavený v Austrálii a byl dlouhý 31 metr (dnes Actual, na kterém plul i Milan Koláček). Na tom se mu však nedařilo. I přes neúspěchy se společnost Sodebo rozhodla Covilla podržet. Chtěl větší a výkonnější loď. K dispozici byl trimaran Geronimo Oliviera de Kersauson z roku 2001. V roce 2004 získal Jules Verne Trophy časem 63 dnů a 13 hodin. S plnou posádkou.
Katastrofa
Trimaran Geronimo bylo třeba přestavět. V loděnici Multiplast vznikla v roce 2014 v podstatě nová loď. Prvním velkým závodem byla Route du Rhum. Hned první den závodu se Coville srazil s nákladní lodí a urazil příď trimaranu. Zdálo se, že smůla pokračuje. Trimaran byl opraven a byl na prodej. Nakonec ale Thomas dostal ještě jeden pokus.
A ten vyšel.
Rekord
Coville je třetím držitelem rekordu v sólové nonstop plavbě kolem světa na trimaranu. První to dokázal Francis Joyon v roce 2004 za 72 dnů a 22 hodin. Následovala o rok později Ellen MacArthur, která rekord vylepšila o 32 hodin.
Joyon se na nové lodi pro rekord vrátil v roce 2008, kdy svět obeplul za 57 dnů a 13 hodin. Třetím do party, kdo dokázal sám na trimaranu nonstop obeplout svět, byl a je Coville. Nikdo jiný se tímto nemůže pochlubit.
Únava
Coville vypadal v průběhu rekordního pokusu i po projetí cílem velmi vyčerpaně. Po projetí cílem na něj čekal jeho tým a Thomas tak měl možnost se před příjezdem do Brestu vyspat. Říkal, že to bylo poprvé po 50 dnech, kdy mohl spát 4 hodiny v kuse.
Co dál?
Rekordní čas se podařilo vylepšit ve velkém stylu. Všichni další, budou mít co dělat. Na rekord se chystá Francois Gabart na trimaranu Macif. V přímém srovnání je rychlejší, než Sodebo Ultime. To ale nemusí znamenat, že bude rychlejší na cestě kolem světa. Chce to i velkou dávku štěstí.
Příští rok budou na vodu spuštěny další dva trimarany pro tento rekord. Jeden připravuje tým Gitana pro Seba Josse a druhý Banque Populaire pro Armela Le Cléac´h. A v roce 2019 se na této trati chystá závod. Sólo závod kolem světa na trimaranech.
3200
Související články
Kolik mil je možné uplout za 24 hodin
Kolik mil je možné uplout za 24 hodin
Kolik mil můžete uplout za 24 hodin na plachetnici dlouhé 6,5 metru? Caroline Boule překonala za jediný den 322,7 míle a vytvořila nový rekord ve třídě Classe Mini.
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?