showTop
× Search
Byl to downburst co potopilo Bayesian?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Byl to downburst co potopilo Bayesian?

Vyšetřování potopení megajachty Bayesian pokračuje. Vyšetřovatelé se nyní přiklání k názoru, že na vině byl tzv. downburst. Co to je a jak se liší od mnohem známějšího tornáda?

Downburst je nebezpečný meteorologický jev vázaný stejně jako tornádo na silné konvektivní bouře, tedy na oblaka typu cumulonimbus. Škody způsobené downburstem jsou někdy zaměňovány za škody způsobené tornádem. Jak si však řekneme, jde o jev, který je ve své podstatě opačný než tornádo.

Video Youtube  Peter Maier

Video Youtube Peter Maier

Downburst
Ke vzniku downburstu dochází obvykle v cumulonimbu, když se vzduch výrazně ochladí od tajících krup a vypařujících se kapek deště. Změna skupenství spotřebuje mnoho energie a tu si bere z okolního vzduchu. Studený vzduch je pak těžší než jeho okolí a spadne k zemi. V češtině také můžete najít spojení propad studeného vzduchu. Když dopadne studený vzduch k zemi, začne se šířit do všech stran.

Zde se vrátíme k tornádu. Tornádo je vzdušný vír, který ze svého okolí vzduch nasává a ve středu pak stoupá vzhůru. Proto jsme mluvili o downburstu jako o jevu opačném.

Video Youtube, Jan Hansen

Video Youtube, Jan Hansen

Projevy dowburstu.
Rychlost větru v downburstu může být extrémní a může dosahovat i více než 200 km/h.

Downbursty se dělí na mikrobursty a makrobursty. Mikrobursty nepřesahují průměrem 4 km a trvají obvykle 2 – 5 minut. Změna rychlosti větru u jejich středu nepřesahuje 10 m/s. Makrobursty průměrem přesahují 4 km, doba trvání je 5 – 30 minut a rychlost větru dosahuje až 60 uzlů.

V současné chvíli podle výstupů z vyšetřování více svědčí pro downburst. Od možnosti, že na vině byla vodní smršť, která je v podstatě tornádem nad vodní hladinou, se vyšetřovatelé odklánějí.

Předchozí článek Jak je to s konspiracemi kolem potopení Bayesian
Další článek Kontrolujte si na charterové jachtě hloubkoměr, jinak…
Vytisknout
1285

Poslední videa


Závodní jachting

ČANY Offshore Cup odstartován

V pondělí 16.září ráno byl z německé maríny Kühlungsborn odstartován již 12. ročník ČANY Offshore Cup. Jachtařsky náročná regata pořádaná Českou asociací námořního jachtingu je zařazena do...

Palagruža Cup

Příznivce offshore regat jistě zaujme avízo na blížící se start již 8. ročníku regaty Palagruža Cup. Závod z Murteru k nejvzdálenější chorvatské výspě. Plavba do nitra Jadranského okeánu...

Testy

Návyková Beneteau First 36

Beneteau First 36. Loď na kterou sportovně naladění jachtaři dlouho čekali. Půjde o úspěšného nástupce ceněných starších sester First 36.7 a First 40.7? Podle ohlasů veřejnosti to tak vypadá. Od...

Technika plavby

Proč kotva drží (nedrží)

Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva...

Hlavolam jménem vinšna

Vinšna, kapestan, ten naviják v kokpitu, je základem současné jachty plující na plachty. Běžná pomůcka. Stále se ale setkáváme s chybami při jejím použití. Jak se chyb vyvarovat?

Vyhledat

Nejbližší události

«září 2024»
poútstčtsone
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Na horu