Bouřlivá bóra v Chorvatsku
V noci z pondělka na úterý zasáhne chorvatské pobřeží mimořádně silná bóra. Jde o varování především pro jachtaře, protože rychlost větru může dosáhnout v poryvech přes 65 uzlů, tedy přes 120 km/h.
Bóra může zasáhnout chorvatské pobřeží kdykoli, ale svoji extrémní podobu si obvykle v létě šetří. Noc z pondělí na úterý by ale měla být výjimkou. Přes pobřeží Jadranu bude od severozápadu přecházet studená fronta a za ní se rozfouká bóra.
Podle současných výstupů meteorologického modelu ECMWF to vypadá, že pondělní noc bude klidná cca do půlnoci. O hodinu později to již vypadá na bóru u Terstu a na severu Istrie, v Kvarneru a pod Velebitem. V nárazech by měl vítr dosahovat rychlosti přes 50 uzlů.
Během následujících hodin se bouřlivý severovýchodní vítr rozšíří na celé pobřeží až k Dubrovniku. Pod Velebitem se zdá, že poryvy přesáhnou 65 uzlů. I v místech jako je Šibenik, Split, nebo Makarská, by se měla rychlost větru v nárazech pohybovat mezi 40 a 50 uzly.
Silná bóra by měla vydržet ještě celé úterní dopoledne, až po poledni by měla postupně slábnout, nejprve na severozápadě. V noci z úterka na středu by měla silnější bóra vydržet jen na jihu Dalmácie.
130906
Související články
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.