Search
× Search
Patálie Antigui se zabavenou superjachtou
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Patálie Antigui se zabavenou superjachtou

Již skoro dva roky řeší úřady karibského ostrova Antigua nejrůznější agendu spojenou se zabavenou superjachtou Alfa Nero, která má patřit ruskému oligarchovi Andreji Gurjevovi. Případ ukazuje, že zdánlivě jednoduché zabavení movitého majetku se může proměnit v dosti otravnou a drahou legraci.

Alfa Nero je vyvázána v maríně ostrovního Yacht Clubu od února 2022, kdy byla zahájena ruská invaze na Ukrajinu. Bylo jí zabráněno v odplutí s podezřením, že patří hnojivovému magnátovi Gurjevovi, který má dobré vztahy s Vladimírem Putinem. Část posádky byla záhy propuštěna. Od března 2022 do dubna 2023, kdy byla loď oficiálně prohlášena za zabavenou, zůstalo jen „pevné jádro“, které se staralo o to nejnutnější. I toto nejnutnější však stojí nemalé peníze a právě ty, jak také jinak, se staly předmětem poslední soudní pře.

Když odbory fungují

Nejčerstvější novinkou v této férii je výnos nejvyššího soudu státu Antigua, podle nějž má posádka superjachty dostat mzdu za výše uvedené období. Posádka, včetně jejích propuštěných členů, se kvůli zadrženým výplatám obrátila v loňském roce na odborový svaz Nautilus International zastupující námořníky ve Spojeném království, Nizozemsku a Švýcarsku. Odbory požadovaly peníze jak pro původní členy posádky, tak pro ty, kteří zůstali do dubna 2023.

Registrovaným vlastníkem plavidla je společnost Flying Dutchman Overseas Ltd. Tato firma však po zabavení plavidla nedala žádné pokyny ohledně zaměstnanců či údržby, což vyvolalo spory o tom, zda bylo správné, že kapitán Christopher Malcolm Lewis propustil zaměstnance. Žalobu na Flying Dutchman podali společně svaz Nautilus a kapitán Lewis v září 2023.

Členové posádky, kteří nejsou členy odborů, podali samostatnou žalobu, v níž požadovali zaplacení částky 439 tisíc eur. Celkově posádka po majiteli soudní cestou požadovala 2,7 milionu eur. Nejvyšší soud rozhodl, že posádka obdrží výplatu ve výši, která byla původně dohodnuta v jejich smlouvách. Další nároky na úhradu cestovních výdajů, odměn, školení posádky a nákladů na právní zastoupení byly zamítnuty. Datum výplaty nebylo v rozsudku stanoveno.

Čí to teda je?

Superjachta pro vládu ostrovního státu představuje horký brambor, jejž by se ráda zbavila. Už proto, že na poplatcích za údržbu místní úřady údajně platí 112 tisíc dolarů měsíčně. Vše by mohl řešit prodej jachty poté, co vláda vzdala pátrání po skutečném konečném vlastníkovi.

O prodej se ostatně již pokusila v červnu loňského roku. Aukce se ale proměnila v jeden velký zmatek. Loď zakoupil Eric Schmidt, bývalý generální ředitel společnosti Google, za 67,6 milionu dolarů - údajně sotva polovina skutečné hodnoty plavidla. V září však Schmidt svou nabídku stáhl kvůli přetrvávajícím právním komplikacím a pochybnostem o zajištění vlastnického práva k plavidlu. Situaci zkomplikovalo tvrzení Gurjevovy dcery, že je skutečnou majitelkou plavidla a že zabavení a prodej byly tudíž nezákonné.

Druhou nejvyšší nabídku v loňské aukci podal americký miliardář Warren Halle. Ten pro změnu zahájil soudní řízení proti vládě Antiguy a Barbudy kvůli tomu, že nebyl informován o sankčním režimu uvaleném na jachtu, ani o tom, že je loď považována za zablokovaný majetek.

421
Na horu