Search
× Search
Zabavená megajachta v Chorvatsku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Zabavená megajachta v Chorvatsku

Megajachta Royal Romance patřící příteli Vladimíra Putina Viktoru Medvedčukovi byla zabavena chorvatskými orgány. Vlastnictví bylo převedeno na Ukrajinu a jachta bude vydražena.

Jachta byla zabavena chorvatskými orgány v březnu v přístavu Rijeka. Je 92 metry dlouhá, 14 metrů široká, poháněná dvojicí motorů MTU o výkonu přes 3000 hp. Postavená byla v loděnici Feadship a spuštěná na vodu v roce 2015.

Viktor Medvedčuk je ukrajinský oligarcha, který měl podle plánů Moskvy nahradit na jaře letošního roku po útoku na Kyjev Volodymyra Zelenského. Po neúspěšném útoku byl zatčen a později vyměněn s Rusy za ukrajinské zajatce. Vztahují se na něj sankce EU i Spojených států.

V listopadu vydal chorvatský soud příkaz k prohlídce jachty, který umožnil pracovníkům FBI a místním policejním silám provést kontrolu jachty. Po prohlídce okresní soud ve Splitu v Chorvatsku rozhodl o převodu jejího vlastnictví na Ukrajinu. Jachta půjde do dražby, uvádí ukrajinská agentura pro obnovu a správu majetku  ARMA. Agentura jednala se zástupci přístavu, místními orgány činnými v trestním řízení a chorvatským ministerstvem spravedlnosti o podrobnostech převodu a její zástupci nedávno vyrazili do přístavu, aby zkontrolovali stav jachty. 

Po převodu vlastnictví na ARMA bude jachta prodána zájemci s nejvyšší nabídkou a výtěžek půjde na Ukrajinu. Agentura poznamenala, že „je to jedinečná situace a nemá obdoby nejen na Ukrajině, ale ani v mezinárodní praxi“. 

Medvedčukův majetek měl kdysi hodnotu cca 600 milionů dolarů. Velká část jeho bohatství byla zabavena, včetně tryskáče Gulfstream a vrtulníku Bell. Oba jsou nyní ve službách ukrajinských ozbrojených sil. 

635
Na horu