Proč se dívat na satelitní snímky
Má smysl za plavby vedle elektronických, papírových map a pilotů studovat i satelitní mapy Google? Ano, má a může jít o velmi užitečnou pomůcku.
Nechme nyní stranou exotické lokality v korálových mořích a pojďme se podívat do oblastí, které jsou dobře zmapované, a přesto se vyplatí si je zkontrolovat na satelitních snímcích. Velkou výhodu poskytují satelitní snímky při kotvení.
Ideálním druhem dna pro kotvení je pro nás písek nebo bahno. Naopak mořská tráva není na kotvení vhodná. Kotva v ní obvykle nedrží, a navíc je tento porost stále častěji chráněn a kotvení na mořské trávě bývá zakazováno. Pokud se mi nedostává lokální znalosti, jak mám ale vědět, jestli v zátoce bude na dně písek, nebo tráva? Jak mám poznat situaci na dně v noci?
Zdroj Google
S trochou praxe je možné ve snímcích jednoduše číst.
Právě za této situace je vhodné zkontrolovat situaci na satelitních snímcích. Po dostatečném přiblížení jasně rozeznáte místa, kde je na dně písek, kde jsou skály, kde jsou řasy. Srovnáme-li satelitní snímek s mapou, je možné se na kotvišti jasně zorientovat. Některé navigační aplikace dokonce mají satelitní snímky již v sobě, a to práci ještě více usnadňuje. Kotvu můžete házet na správném místě podle satelitního snímku v mapovém plotteru či telefonu. Satelitní snímky vám mohou jasně říci, kde to s kotvením nebude dobré, nebo naopak, jaké přesné místo máte vyhledat na spuštění kotvy.
Zdroj mapy.cz
Snadné měření vzdálenosti pomůže při kotvení. Tyrkysová barva říká, že posádce se bude koupání líbit.
Navíc na mapách Google, nebo na
mapy.cz je velmi snadné si změřit přesnou vzdálenost , a to nejen od břehu ke břehu, ale od nebezpečí k nebezpečí, což se při kotvení také hodí.
Při kotvení je tedy pomoc satelitních snímků takřka nezastupitelná. K čemu dále se nám mohou hodit? Naše mapy někdy nejsou příliš aktuální. Papírové mapy na lodích mohou být staršího data a elektronické mapy nemusí být aktualizované. Některé detaily nemusí být zřejmé. Na mapě například vidíte přístav, ale není jasné, jestli v něm najdete pro sebe místo, nebo jde spíše o stání pro místní. Zde zase pomohou satelitní snímky. Někdy navíc mohou odhalit i změny, které ještě v mapách nejsou zakreslené.
Nakonec je tu něco, co vám pomůže v očích posádky, která hledá nejkrásnější vodu na koupání. Nejhezčí koupání je v tyrkysové vodě. Ta vyžaduje na dně písek a nevelkou hloubku. To je přesně to, co se naučíte na satelitních obrázcích nalézt. Možná na poprvé netrefíte přesný odstín, ale s trochou praxe se stanete tím, kdo ví, kde je koupání nejlepší.
2617
Související články
Může být hloubka menší než na mapě?
Může být hloubka menší než na mapě?
Mapa ukazuje v přístavu hloubku 2,5 metru. Máme ponor 2,3 metru. Můžeme vplout? Bude to pro nás vždy bezpečné?
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?