Má takové značení smysl?
Na praktickém kurzu námořního jachtingu na průkaz C jsme měli na jachtě společnosti Navigare takto označený kotevní řetěz. Proti značení kotevního řetězu nic nemám, naopak, ale toto je nesmyslné.
Technici charterové firmy měli k dispozici 3 barvy a 70 metrů kotevního řetězu. Bez přemýšlení zvolili nejjednodušší řešení, které však postrádá smysl.
Značení prvních 10 metrů řetězu je zbytečné. Stačí si vzpomenout, kdy jsme naposled byli zakotveni na 10 metrech kotevního řetězu. Já si nevzpomínám. Mnohem více smyslu by dávalo 20, 30 a 40, když už máme jen 3 barvy, nebo dokonce 30, 40 a 50 při 70 metrech řetězu, protože první metry snadněji odhadneme.
To by však bylo nutné z kotevny vysypat mnohem více řetězu a to by znamenalo více práce…
1899
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.