Jak (snadno) uvolnit kotvu
Moderní kotvy drží v mořském dně stále lépe. Pokud jsme večer dobře zakotvili, ráno může být fuška kotvu uvolnit. Platí to dvojnásob, pokud v noci hodně foukalo a dno je jílovité, nebo z jiného tuhého materiálu.
Chceme-li na kotvě strávit klidnou noc, při kotvení kotvu do dna na zpětný chod důkladně zaryjeme. Nebojíme se k tomu použít i 1500 nebo 2000 otáček. Pak kotva dobře drží.
Pokud něco dobře drží, tak se to špatně uvolňuje. U kotvy to platí stejně. Kotevní vrátek pak trpí, moc se mu nechce. Nemáte-li vrátek, tak se ještě víc nechce silákovi, který kotvu tahá ručně.
Grafika Lodní noviny
Řetěz zkrátíme na minimum a kotvu uvolníme tím, že zařadíme přední chod a přejedeme ji.
Řešení je jednoduché. Kotevní řetěz vytahujte motorem (silným chlapem) až do chvíle, kdy je zkrácený tak, že se ocitáme nad kotvou. Pak je čas využít silnějšího lodního motoru. Popojedeme dopředu přes kotvu a tím ji uvolníme (vylomíme) ze dna. Stačí málo, uvolnění kotvy cítíme. Pak pokračujeme vrátkem.
Můžete být na plném kotvišti a nemůžete kotvu přejet, protože byste vrazili do lodě před vámi. Tak zacouváte. Máte-li řetěz dostatečně zkrácený, kotvu ze dna vytrhnete také.
5451
Související články
Kotvení na velkých hloubkách
Kotvení na velkých hloubkách
Na jaké hloubce jste ochotni zakotvit s charterovou jachtou? Myslím bezpečně zakotvit. Ve všech ohledech slova bezpečně. Na standardní charterové jachtě s 50 metry kotevního řetězu.
Kolik je třeba kotevního řetězu
Kolik je třeba kotevního řetězu
Na charterových jachtách v Chorvatsku bývá 50 metrů kotevního řetězu. V Řecku je to často 70 metrů. Čím více řetězu, tím lépe drží kotva. Proč tedy nemít 100 metrů?
Proč kotva drží (nedrží)
Proč kotva drží (nedrží)
Nad kotvištěm se přežene vítr a část jachet se rozjede tak, že se ani nezdá, že byly zakotvené. Přitom zakotvené byly, jen špatně. Pojďme se podívat, co je mimo jiné nezbytné, aby kotva držela.