Search
× Search
Jak nebýt za vola
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak nebýt za vola

Potřebujete vyvézt z paluby jachty druhou kotvu. Naložit ji na dinghy a vyvést dále od lodě. Jak to udělat, aby vaše činnost nesloužila k pobavení všem kolem? Abyste nebyli za vola?

Máme druhou kotvu, v kbelíku pár metrů řetězu, lano. Potřebujeme ji vyvézt dále od lodi na člunu. Důvody pro toto počínání můžou být různé. Stojíte vyvázaní zádí ke břehu, vítr změnil směr a jachta schytává vítr z předoboku. Stojíte na kotvě a potřebujete zajistit, že vás vítr neotočí na břeh, nebo stojíte bokem k molu a přišel vítr a s ním vlny. Víte, že vítr nebude trvat dlouho, chcete zůstat, ale potřebujete se vzdálit od mola. I to je důvod pro vyvezení kotvy.

Jak na to

Vyvážíte-li kotvu s řetězem, je třeba naložit celý řetěz do člunu! V opačném případě se vám stane to samé, co muži na videu, řetěz ho bude strhávat zpět k lodi. Budete sloužit ostatním pro pobavení (zcela tímto pomíjíme, proč muž stojící na bóji vyváží kotvu, důvod je mi neznámý).

Naložíme do dinghy kotvu s řetězem, lano vypouštíme z lodi. Protože známe hloubku, připravíme si na palubě správnou délku kotevního lana dopředu (kotvíme s kombinací lana a řetězu, délka by měla odpovídat alespoň šestinásobku hloubky, například 6 metrů hloubka, s výškou paluby nad hladinou 7 metrů, vynásobíme 6 a jsme na 42 metrech délky kombinace řetěz a lano). Člunkař pojede s dinghy tak daleko, až je připravené kotevní lano napnuté. Tam vyhodí kotvu i s řetězem. Z lodě stačí kotevní lano dotáhnout a je hotovo.

4598
Na horu