Search
× Search
Bomba na pláži, kyjovky svobody zbavené a depistolizace v Zadaru
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Bomba na pláži, kyjovky svobody zbavené a depistolizace v Zadaru

Na pláži u Omiše našel detektorista dělostřelecký granát ze světové války, Čtveřice největších mlžů Jadranu byla zavřená do klecí. Vyzbrojenost obyvatel Zadaru poklesla.

Detektoristé a bomby

Detektorista z klubu Association Balkan Imperium nalezl na pláži na místě Dubce u Omiše dělostřelecký granát. Pravděpodobně ze světové války.O nálezu informoval předseda klubu Petar Blažević. „Náš člen, který si přeje zůstat v anonymitě, našel bombu kolem desáté hodiny ranní, když prohledával pláž. Ihned mě kontaktoval a já jsem ho požádal, aby se nebezpečného nálezu nedotýkal a kontaktoval policii,“ říká Blažević. Pokud se tedy letos chystáte na pláže u Omiše, pozor na děti s kyblíčky a lopatičkami.

Chcete-li vědět něco více o zajímavém koníčku detektoristů, doporučuji vynikající seriál Detectorists.

Šatlava pro kyjovky

Foto EKO MORE

Foto EKO MORE

Mlži zavíraní do klecí.
Před pár lety běžní největší mlži Středomoří kyjovky šupinaté, jsou dnes na samém okraji propasti. Je to 5 let zpět, co se začala od španělských břehů šířit choroba, která téměř všechny kyjovky vyhubila. U Istrie zbyli 4 monitorovaní jedinci pojmenovaní Tara a Sara nedaleko Puly a Mara a Pina u Medulinu. Aby byly ochráněny před predátory, mezi které bohužel patří i člověk, byly uzavřeny do klecí zakotvených do dna (a zbaveny tak svobody). Oka v klecích jsou tak malá, že by měla ochránit mlže i před chobotnicemi a hvězdicemi. Pro jediné přeživší škeble svého druhu přichází kritické období. Choroba se šíří ve chvíli, kdy teplota moře přesáhne 13,5°C. O ochranu se starají členové spolku EKO MORE: Žádají také jachtaře, aby v případě nálezu živých kyjovek informovali o svém nálezu a pomohli tak s jejich ochranou.

Depistolizace Zadaru

Při procházkách po chorvatském Zadaru se můžete cítit bezpečněji. Ozbrojené obyvatelstvo města se rozhodlo odevzdat část svého arzenál policii.

V Chorvatsku již delší dobu probíhá depistolizační kampaň Manje oružja - manje tragedija (méně zbraní, méně tragédií). V uplynulém týdnu předalo ke zbraním tíhnoucí obyvatelstvo města policii 15 ručních granátů, dvě miny a více než 1000 kusů nejrůznějšího střeliva. 

Pistole a samopaly se zatím příliš neodevzdávají, balkánská tradice velí, být vždy připraven na nejhorší.

2731
Na horu