Search
× Search
Záchrana trosečníka na severním Atlantiku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Záchrana trosečníka na severním Atlantiku

Na záchraně amerického jachtaře na severním Atlantiku se o víkendu podílela dvě letadla britské pobřežní stráže a tři nákladní lodě. Navzdory brzké lokalizaci však nebyla záchrana jednoduchá.

V pátek večer přijala britská pobřežní stráž dva nouzové signály z EPIRB bóje. V nouzi byla jachta nacházející se 650 mil západně od Irska. Do vzduchu vzlétla dvě pátrací letadla RAF. V sobotu v 08:20 byla objevena plachetnice, respektive její vrak. Polozatopený trup, bez stěžně, se záchranným ostrůvkem v blízkosti. Pobřežní stráž vyzvala trojici nákladních lodí plujících poblíž, aby poskytly pomoc.

Situace na místě nebyla jednoduchá. Na místo připlula jako první nákladní loď Patricia V. Té se však na rozbouřeném moři nepodařilo trosečníka zachránit. O to samé se proto pokusil v neděli ráno tanker Amax Anthem dlouhý 249 metrů a 44 metry široký. Tomu se podařilo v neděli ráno v 06:30 trosečníka zachránit.

Záchrana byla možná jen díky aktivované EPIRB bóji. Veškeré ostatní komunikační zařízení byla na palubě jachty zničena. Od roku 1982, kdy byl systém EPIRB uveden do provozu, se díky němu podařilo zachránit 28 000 osob v nouzi.

908
Na horu