Search
× Search
Záchrana po 66 hodinách v moři
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Záchrana po 66 hodinách v moři

Turecký kapitán nákladní lodě spadl přes palubu. Rozjela se neúspěšná záchranná akce. Po 66 hodinách vytáhl trosečníka z vody indonéský rybář vracející se z lovu. Trosečník byl v pořádku, snad jen trochu žíznivý. Celý příběh však má i tajuplnou koncovku.

2. května zjistila posádka nákladní lodě Quorn (178 000 dwt), že jí chybí kapitán. Nebyl v kajutě, nebyl na můstku, nebyl ani na jiných místech, kde se rád schovával. Mužstvo prohledalo celou loď a po kapitánovi ani stopy.

30 mil od ostrova Bali vyhlásila posádka po svém veliteli pátrání. Indonéské úřady zalarmovaly lodě v okolí, všechny pátraly po tureckém kapitánovi Erhanu Seckalovi. Hodiny ubíhaly a pátrání bylo neúspěšné… Málokdo ještě věřil, že by se mohlo podařit nešťastného Turka najít.

Po třech dnech na moři se domů vracel indonéský rybář pro nás nevyslovitelného jména. Lov byl dobrý. Nebyl nejlepší, ale nebyl ani špatný. Někde uprostřed. Popiskoval si za kormidlem svého člunu a hlavu měl plnou ptákovin. Myslel na to, co by udělal, kdyby našel v moři kufr plný bankovek americké měny. V hlavě to měl seřazené do nejmenších maličkostí, co by koupil, jaké značky, co by dělal a kam by vzal manželku na dovolenou.  Zbývalo se podívat po tom kufru…

Proto pozorně sledoval hladinu, aby zdroj bohatství nepřehlédl. Něco zahlédl, stočil kormidlo, přijel blíže...

Nebylo to šťastné zavazadlo mimořádné hodnoty. Už bylo patrné, že jde o lidskou hlavu. Připlul blíže a vidí, že je to Turek. Typický Turek, fousatej, kníratej. Turecký kapitán místo kufru. Rybář potlačí zklamání a vytáhne Turka z moře. Ten je trochu přismahlý v obličeji a má žízeň. Jinak nic. Zdravý a v pořádku po 66 hodinách v moři.

Po prohlídce ve špitálu, která nezjistila v tureckém organismu žádnou poruchu, byl Erhan převezen na policejní stanici k výslechu. Uvedl, že byl na běžné inspekční cestě na zádi. Pak si nic nepamatuje a už jen, že se ocitl v moři. Zajímavý příběh. Z paluby nákladní lodě se jen tak nepadá…

1684
Na horu