Search
× Search
Vynikající pomocník windpilot
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Vynikající pomocník windpilot

Používáte za plavby windpilota? Je to skvělý pomocník, díky kterému poplujete mimořádně efektivně.

Víte, že máte na lodi windpilota? Je to jedna z funkcí autopilota, který je na každé charterové lodi. Používejte ho při stoupačce a na zaďák. Uvidíte, o kolik rychlejší bude vaše plavba.

Proč používat windpilota na stoupačku a na zaďák? Najeďte si na správný kurz na stoupačku podle špionů. Nyní spustíte windpilota (respektive autopilota do WIND módu). Pokud není kurz přesný, dolaďte ho standardně plusovými a mínusovými tlačítky. Chvilku sledujte, jestli je vše v pořádku a pak se můžete na palubě věnovat jiným koníčkům. Jachta popluje přesný úhel na vítr, který jste jí zadali. Když bude vítr měnit směr, změní se i kurz jachty. Úhel na vítr ale zůstane stejný, tedy ideální (pokud jste ho ideální nastavili). Plujete přesně, jak chcete, ale není třeba vaší pozornosti.

To samé platí na zadobok. Uvedeme příklad. Plujete s genou a hlavní plachtou po větru. Nechce se vám plout na motýla, budete tedy halzovat po větru. Najedete si nejvíce po větru, co to jde. To znamená tak, aby gena neměla tendenci se schovávat za hlavní plachtu a padat. Pak zapnete windpilota. Opět je možné přesné doladění tlačítky.

Proč nepoužívat mód WIND na bočák? Protože tam je pro nás rozhodující směr, kterým chceme plout. Změny větru je třeba řešit trimem plachet. Autopilota použijete v módu AUTO, nebo TRACK.

Uvedení autopilota do WIND modu je různé podle značky, která je na palubě. Nejjednodušší je, podívat se do manuálu. Obvykle stačí stručný dvoustránkový výtah z manuálu.

 

4499
Na horu