Search
× Search
Všechno špatně - video
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Všechno špatně - video

Turistický katamaran vyplouval z maríny v Ostii za silného vlnobití. Nedoplul daleko, vlny ho roztříštily o vlnolam před marínou.

Přístav Ostia leží nedaleko ústí řeky Tibery do moře. Všude kolem jsou pláže, hloubka moře před vjezdem do maríny je jen kolem 3 metrů. S trochou zdravého rozumu je možné očekávat (v pilotu to bude jistě napsané), že při silném větru západních směrů se budou vlny před přístavem zvedat a lámat.

Před dvěma dny prokázala posádka katamaranu nedostatek zdravého rozumu. Vyplouvala na moře, ačkoli před vjezdem do přístavu viděla zvedající a lámající se vlny. Při pomalé plavbě proti vlnám bylo dost času si vše rozmyslet. Nic na rozhodnutí nebylo změněno.
Vlny udělaly to, co se dalo od počátku čekat. Lámající se vlna katamaran stočila bokem na další vlnu a ta ho rozmetala o vlnolam. Konec.

Posádka se především neměla pokoušet vyplouvat. Výjezd z takto exponovaného přístavu je ve vlnách nebezpečný. Mohlo se samozřejmě stát, že posádka byla v časové tísni. Do toho by se ale kapitán neměl nechat natlačit. Takové jsou pak konce.

 
Ocitnete-li se v podobných vlnách, může vám pomoci jen rychlost. S vyšší rychlostí máte větší kontrolu nad lodí a kritické místo přejedete za kratší dobu.

11006
Na horu