Search
× Search
Tři roky natvrdo za zpackaný atentát na nemocniční loď
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Tři roky natvrdo za zpackaný atentát na nemocniční loď

Strojvedoucí lokomotivy, který v roce 2020 úmyslně vykolejil se záměrem zaútočit na nemocniční loď amerického námořnictva, byl za pokus o teroristický útok odsouzen ke třem letům za mřížemi a zaplacení náhrady způsobené škody ve výši 756 tisíc dolarů.

Jedna ze dvou nemocničních lodí amerického námořnictva, USNS Mercy, připlula do Los Angeles v březnu roku 2020, aby pomohla tamním přeplněným nemocnicím zvládat nápor pacientů postižených nemocí covid-19.

Strojvedoucí Eduardo Moreno tehdy rozjel lokomotivu na plný výkon s pokusem o jakýsi kamikaze útok na zdravotnické plavidlo. Že železniční koleje končí ve vzdálenosti 250 metrů od přístavního mola, k němuž Mercy přirazila, mu nevadilo. Jeho čin se tedy obešel bez zranění, poškodil však lokomotivu, okolní infrastrukturu a způsobil únik 7500 litrů nafty.

"Vlak narazil do betonové zábrany na konci trati, poté do ocelové zábrany, prorazil řetězové zábradlí, projel dvěma parkovišti a narazil do dalšího řetězového plotu," popsal událost jeden z jejích očitých svědků.

Svůj čin Moreno vysvětlil tím, že měl "pochybnosti o skutečném účelu připlutí lodi". Na policii vypověděl, že musel jednat. "Takovou šanci máte jen jednou. Lidé nevědí, co se tu děje, teď se to dozví," dodal pomatenec. Připomněl tak případ jediného a tudíž nejznámějšího českého teroristy, důchodce Jaromíra Baldy, který chtěl podobně nesmyslným atentátem na vlak upozornit na nebezpečí migrace muslimů do Česka.

Loď Mercy disponuje 1000 lůžky a 800hlavým personálem. Domovský přístav má v San Diegu. Její sesterskou lodí je USNS Comfort s domovským přístavem v Norfolku.

1658
Na horu