Search
× Search
Tragický víkend na Baltu. Dvě desítky lodí pátraly marně
Jan Koukal
/ Kategorie: Bezpečnost

Tragický víkend na Baltu. Dvě desítky lodí pátraly marně

O víkendu došlo v Baltském moři ke dvěma vážným nehodám s osudovými následky. Již v pátek bylo v laguně Barther Bodden nalezeno tělo 57letého jachtaře, v neděli v podvečer bylo bez úspěchu odvoláno rozsáhlé pátrání po dalším námořníkovi, který nedobrovolně opustil palubu své lodi u Travemünde.

V pátek kolem půl jedné odpoledne přijala pobřežní stráž hlášení, že v laguně Barther Bodden poblíž přístavu Nisdorf se nachází plachetnice bez posádky. Koordinační centrum námořní záchranné služby DGzRS zahájilo pátrací a záchranné akce, do níž se zapojilo pět člunů námořní záchranné služby, vodní policie a hasičů a také několik vrtulníků.

Kolem půl třetí obdržela policie tip od kitesurfařky, že nedaleko opuštěné jachty, která pod plachtami uvízla na mělčině, se v pásu rákosí nachází tělo muže bez známek života. Poté, co záchranáři s hasiči tělo vyprostili, mohli jen konstatovat smrt. Mrtvým byl 57letý majitel zmíněné lodi. Podle webu Yacht.de dosud nic nenasvědčuje cizímu zavinění, takže probíhající šetření zatím pracuje s verzí nehoda.

V neděli kolem 13:45 obdrželo DGzRS hlášení, že na Baltském moři poblíž Travemünde spadl z plachetnice 55letý muž. Tísňové volání provedla žena, která zůstala na palubě. Dvojice byla na cestě z Boltenhagenu do Travemünde.

Kromě záchranných člunů DGzRS, vodní policie, dalších bezpečnostních služeb DLRG a DRW a lübeckých hasičů se do pátrání zapojila také řada rekreačních jachet v oblasti. Koordinační záchranná loď Felix Sand tak mohla využít celkem 21 plavidel a dva vrtulníky. V oblasti foukal severovýchodní vítr o síle 3 Bft, byla dobrá viditelnost a asi půlmetrové vlny.

Záchranáři DLRG se nalodili na plachetnici a pomohli jachtařce, která byla v šoku, dopravit loď do Travemünde. Kolem 17. hodiny bylo pátrání přerušeno. Do vyšetřování příčin nehody se zapojila vodní policie.

2124
Na horu