Search
× Search
Také Chorvatsko má svého Romana Janouška
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Také Chorvatsko má svého Romana Janouška

Náš český Roman Janoušek srazil autem ženu. Byl potrestán, trest si má odsedět. Jen se to nedaří. Navzdory lyžovačkám v Alpách je příliš nemocný na kriminál. Chorvatský Roman Janoušek se jmenuje Tomi Horvatinčić. Motorákem zabil dvojici Italů. Také on má příliš chatrné zdraví na pobyt v šatlavě.

16. srpna 2011 (za pár měsíců může oslavit kulaté výročí svého činu) převálcoval svým člunem kokpit italské jachty u ostrůvku Lukovnjak nedaleko Primoštenu. Italové byly zakotveni nedaleko ostrůvku. Třiašedesátiletý Horvatinčić zřejmě neměl čas se věnovat vedení lodě, protože měl na palubě mladou společnici.

Horvatinčić patří v Chorvatsku k podobné sortě lidí, jako Roman Janoušek u nás. Má dlouhé prsty a dokáže mnohé zařídit. Dokázal to již v roce 1980, kdy srazil na přechodu 75tiletou stařenku s dcerou. Stará paní Horvatičićův atak nepřežila, dcera byla těžce zraněna. Horvatinčić po nehodě neposkytl pomoc a z místa ujel. Jak se mu podařilo odejít od soudu jen s dvouletou podmínkou, není známo. Vypadá to na dobré kontakty…

Další nehodu způsobil v roce 1989. Životem ji odnesla chodkyně. Horvatinčić znovu bez trestu. Třetí nehodu ztpůsobil v roce 2009, kdy přejel se svým Range Roverom do protisměru a srazil Opel Astra se čtyřčlennou rodinou. Naštěstí všichni přežili.

V roce 2011 si tedy připsal na své konto další dva lidské životy. Plul vysokou rychlostí ve vzdálenosti menší než 300 m od břehu, tedy v místě, kde je plavba ve skluzu zakázaná. Převálcoval kokpit plachetnice i s dvojicí Italů. Jako obvykle neřešil na místě pomoc obětem, ale telefonoval svým kontaktům, aby se z nehody vysekal.

A bylo to snaha prozatím úspěšná. Soud proběhl již třikrát. Šibenická soudkyně Maja Šupe měla pro Horvatinčiće pochopení. Nejprve dostal podmínku. Podruhé ho stejná soudkyně dokonce osvobodila. Horvatinčić si sehnal potvrzení o duševní poruše. Až třetí instance Horvatinčiće odsoudila na necelých pět let vězení. K tomu došlo v roce 2019. Do dnešního dne ale do vězení nenastoupil.

Ukázalo se, že jeho zdravotní stav je příliš vážný na pobyt za mřížemi. Lékaři vydávají Horvatičićovi potvrzení jako na běžícím pásu. Nyní má odklad nástupu do prázdnin. Pak by si již měl jít konečně sednout.

Pokud se mu tedy nepřitíží. Jako Romanu Janouškovi…

 

3691
Na horu