Search
× Search
Superjachta zachránila africké trosečníky v Karibiku
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Superjachta zachránila africké trosečníky v Karibiku

Posádka 37metrové plachetnice Genevieve zachránila 16 lidí u pobřeží ostrova St. Kitts a Nevis. Přes velké noční úsilí kapitána a posádky superjachty však stejný počet pasažérů přeplněného rybářského člunu takové štěstí neměl.

Podle výpovědi kapitána jachty Genevieve Thomase Aucklanda loď 27. března plula se šestičlennou posádkou z Antiguy na St. Maarten, když hlídka ve 23:30 zaslechla „zvuk, který zněl jako ženský výkřik“.

Auckland usoudil, že je někdo ve vodě. Vyslal mayday a rozmístil po palubě čtyři členy posádky s baterkami a světlomety, aby se pokusili trosečníka najít. Vlny v tu dobu měly asi dva metry, vítr vál rychlostí 20 uzlů.

Po šesti minutách pátrání si posádka všimla reflexní pásky a objevila ve vodě muže, který se držel poškozené záchranné vesty. Dvěma členům posádky se podařilo muže vytáhnout na koupací platformu na zádi. Zachráněný muž posádce nic neřekl, v kokpitu záhy upadl do bezvědomí.

„Pokračovali jsme v pátrání, věděli jsme, že ve vodě je ještě minimálně ta žena, ale nebyli jsme schopni zjistit, zda jsou v ohrožení další osoby,“ řekl Auckland.

Ve 23:57 pak posádka spatřila ženu, která se držela bílého plastového barelu, přibližně 400 metrů od první oběti. Ta byla vyzvednuta stejným způsobem a po záchraně posádce sdělila, že cestovala na malém člunu, který vyplul z Antiguy a směřoval na ostrov St. Thomas. Plavidlo se porouchalo, nabralo vodu a převrátilo se.

Kapitán vypustil dvě světlice, aby na incident upozornil projíždějící lodě. O půl hodiny později si posádka všimla několika plastových sudů ve vodě a krátce nato zaznamenala světlo, které se objevovalo a ztrácelo z dohledu. Byl to mobilní telefon, jímž mával jeden z trosečníků. Genevieve nakonec narazila na rybářský člun La Belle Michelle II, na jehož převráceném trupu sedělo 15 osob.

Posádka k lodi poslala po větru fender s lanem s tím, aby konec lana přivázali k přívěsnému motoru. Pomocí záchranného plováku a dalšího lana se pak trosečníci jeden po druhém transportovali na palubu Genevieve. Navzdory snaze posádky vyprostit všechny poslední z trosečníků spadl z trupu havarované lodi a zachránit ho se nepodařilo. Genevieve zůstala přivázána k trupu až do druhé hodiny ranní. Pobřežní služba posádku požádala, aby zůstala na místě, dokud nedorazí letecká podpora, která bude pokračovat v záchranné misi. Poté ji loď pobřežní stráže doprovodila do Basseterre na ostrově St. Kitts, kam loď dorazila ve 3:42.

Předpokládá se, že většina cestujících na lodi La Belle Michelle II byli kamerunští uprchlíci. Z 16 zachráněných byli dva identifikováni jako státní příslušníci Antiguy a 14 osob z „neidentifikovaných“ afrických zemí. Policie ostrova St. Kitts a Nevis později uvedla, že z vody byla vylovena další tři těla.

„Bylo neuvěřitelné štěstí, že jsme ve tmě přes vítr zaslechli křik, a také, že se nám podařilo zachránit tolik lidí. Ale zároveň se musíme vyrovnat s tím, že na palubě bylo 32 lidí a přežilo jich jen 16,“ uvedl Auckland.

Premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne uvedl, že většina osob na palubě plavidla byli Afričané. „Přijeli jako turisté, ale s úmyslem migrovat do jiných zemí,“ komentoval událost. Jeho vláda zahájí vyšetřování incidentu, zatímco přeživším nabídla útočiště na Antigui a Barbudě.

521
Na horu