Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Římský vrak v Sukošanu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Římský vrak v Sukošanu

Z přístavu Sukošan každou sobotu vyplouvají tisíce charterových jachtařů a míří na jih, směrem k Biogradu. Jen málokdo z nich ví, že proplouvá jen pár desítek metrů od významného archeologického naleziště, od antického přístavu Barbir, kde nedávno archeologové objevili překvapivě zachovalý vrak římské lodě.

Přístav Barbir byl objeven již v roce 1973. Až v roce 2017 však začaly práce na odkrývání podmořské části celé památky. Na pobřeží se od té doby začalo pracovat na troskách římské vily, bohužel výrazně poničené moderní zástavbou. Lépe jsou na tom části přístavu pod mořskou hladinou.

Na průzkumu naleziště spolupracují Chorvaté s Němci a Angličany. Prvním cílem průzkumů bylo antické molo, složené ze dvou částí. Ta starší pochází z 1. století po Kristu. Ve 4. století byl přístav rozšířen. Na místě se našly předměty pocházející z kolonií v Řecku, Turecku, na Blízkém východě i z Itálie.

Image
Důležitý objev čekal na archeology před dvěma lety v hloubce 1,5 m pod současným mořským dnem. V první chvíli se jednalo o část prkna s hřebem. Uvědomili si, že by mohlo jít o část vraku lodě. Na místě pokračovali v průzkumu a podařilo se jim odkrýt vrak z konce prvního století našeho letopočtu. Spodní část trupu je velmi zachovalá. Jde o loď šířky 3 metry, odkrytý trup má zatím délku 9 metrů. Trup je ve skvělém stavu navzdory stáří přes 2000 let. Práce na místě pokračují dále.

628
Na horu