Search
× Search
Požár v maríně Kaštela
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Požár v maríně Kaštela

V sobotu po osmé večer vypukl v maríně Kaštela mezi Splitem a Trogirem požár na jedné z jachet. Celkem 5 lodí shořelo a 18 bylo poškozeno částečně. Jen škoda na dvou nejdražších lodích přesahuje 100 milionů korun.

Navzdory vodě všude kolem je požár na jachtě mimořádně nebezpečný a velmi těžko uhasitelný. Materiály, ze kterých jsou jachty vyráběny, výborně hoří a plné nádrže nafty jsou třešničkou na dortu.

Podle neoficiálních zpráv vypukl požár na motorové jachtě, na které kuchař připravoval večeři. Jestli se příliš rozvášnil při flambování, nebo mu chytla pánev na vařiči, zatím nebylo zveřejněno. Požár se rychle rozšířil po celé lodi.

Image

Následně došlo k tomu, co je v maríně vždy nejnebezpečnější. Přehořela lana a planoucí jachta se dala do pohybu po maríně plné jachet. Rozestupy mezi loděmi jsou v přeplněných přístavech minimální a oheň tak může přeskakovat z jedné jachty na druhou.

Hasiči na místě museli mimo jiné bojovat s uzamčenými skříňkami s hasičskými hydranty. Je to chyba maríny, ale není možné se vedení přístavu divit. Zůstanou-li hydranty volně dostupné, promění se v odpadkové koše, nebo z nich dokonce některé části zmizí. To není ani tak problém Chorvatů, jako rozkurážených charterových hostí.

Image
Škody na zničených lodích zatím nejsou vyčísleny, ale jen dvojice největších shořelých jachet měla hodnotu přes 30 milionů kun, to znamená přes 100 milionů Kč. Všechny jachty v maríně jsou samozřejmě pojištěny (povinné ručení) a pojistku má i marína samotná, je ale otázkou výška krytí škod.

V současné chvíli se pracuje na odstranění vraků a dalších vzniklých škod. Nejen škod na majetku, ale také ekologických. Nafta skončila ve vodě všude v okolí a je třeba pracovat na její likvidaci.

4700
Na horu