Search
× Search
Potopení megajachty Saga u Catanzara
Daniel Vodička

Potopení megajachty Saga u Catanzara

Čtyřicet metrů dlouhá motorová megajachta Saga spuštěná na vodu v roce 2007 se potopila v sobotu 9 mil od italského Catanzara po neúspěšné záchranné operaci. Posádka i pasažéři byli zachráněni.

Jachta plula v noci z Gallipoli na jihu Itálie do Milazza na Sicílii. Během noci posádka vyslala SOS. Důvodem bylo pronikání vody do podpalubí na zádi. Crotone Port Autority ve spolupráci s armádou na pomoc vyslalo rumunskou hlídkovou loď podílející se v rámci Frontex na ochraně jižní hranice EU a hlídkový člun CP 321 z Crotone.

Čtyři pasažéři a jeden člen posádky byli zachráněni rumunskou hlídkovou lodí. Zbytek posádky zůstal na palubě. Na pomoc byl povolán remorkér, který se měl pokusit jachtu odtáhnout do Crotone, což byl v oblasti nejbližší přístav, který pro megajachtu přicházel v úvahu.

Vzhledem k podmínkám byla záchranná akce velmi komplikovaná a nakonec bylo rozhodnuto, že jedinou možností záchrany je úmyslné nasednutí jachty na dno. Proto remorkér Alessandro II zamířil k pobřeží. Zbytek posádky megajachty byl evakuován.

Bylo však již pozdě, hladina v podpalubí stoupala a další vlečení se stalo nebezpečné i pro remorkér. Nedlouho po ukončení vlečení šla jachta ke dnu.

Příčiny potopení zatím nejsou známé, bylo ale zahájeno vyšetřování.

1771
Na horu