Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Poslední plavba přes Atlantik
Theodor Anfilov
/ Kategorie: Zajímavosti

Poslední plavba přes Atlantik

Překonání Atlantiku patří k milníkům v jachtařském světě. I když se přes oceán vydává stále více jachtařů, stále jde o výzvu svého druhu. Člověk se za plavby může dostat do mnohé nebezpečné situace a stráví dlouhé dny a týdny v situaci, kdy je každá pomoc daleko.  

Jean-Jacques Savin už v minulosti Atlantický oceán přeplul. V roce 2018 vyplul v prazvláštním plavidle sudovitého tvaru z kanárů do Karibiku. Vyplouval z ostrova El Hierro v sudu unášeným větrem a proudem. V sudu, který měl vydržet nárazy vln i kosatek. Uvnitř byla kuchyňka a lůžko. Samotář s podivnými sklony strávil v sudu více než 4 měsíce. 27 dubna 2019 vytáhl barel s postarším Diogenem na palubu holandský tanker a odvezl ho na ostrov Sint Eustatius. Odtud byl následně převezen francouzským remorkérem na Martinique. Nezdolný důchodce označil plavba za úspěšnou. Už tehdy měl zřejmě v hlavě další výzvu, která se mu nakonec stala osudná.  

Na začátku tohoto roku vyrazil na další cestu, která by z něj udělala historicky nejstaršího člověka, který převesloval sólo Atlantik.

 Savin vyrazil z Portugalska 1. ledna na plavbu, kterou popsal jako svou „poslední výzvu na moři“: veslování přes Atlantik z Portugalska do Karibiku. Na francouzský karibský ostrov Martinik měl dorazit o tři měsíce později.

	Foto Facebook Jean-Jacques Savin

Foto Facebook Jean-Jacques Savin

Jedno z jeho plavidel.
Po dvou týdnech na moři oslavil své pětasedmdesáté narozeniny a ve své poslední zprávě Savin řekl, že „po dlouhém uvažování pokračuji v tomto dobrodružství, o kterém si myslím, že bude výjimečné.“

V časných hodinách 21. ledna ovšem Savin vyslal dva nouzové majáky, signalizující, že se potýká s velkými potížemi, s posledním kontaktem v 00:34.

Portugalské úřady okamžitě zahájily pátrací a záchrannou operaci, uvedlo portugalské námořnictvo v tiskové zprávě. K úsilí se připojilo jedenáct obchodních lodí, tři portugalská letadla a portugalská námořní loď.

Savinova loď l’Audacieux (Odvážný) byla nalezena následující den, v pátek, převrácená a prázdná poblíž Azorských ostrovů. Pátrání bylo poté odvoláno a lodě v oblasti dostaly upozornění na možnost nalezení ztroskotaného dobrodruha. Zatím ho ovšem nikdo nenalezl.

2205
Na horu