Search
× Search
Ouha. Ne vše se vejde mezi trupy katamaranu
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Ouha. Ne vše se vejde mezi trupy katamaranu

Kuriózní případ zpestřil velikonoční svátky nizozemské pobřežní stráži (KNRM). Záchranáři ze stanice Oudeschild na ostrově Texel přijali nouzové hlášení. Po kontaktování postižené lodi nebylo jasné, co je důvodem poplachu - zda loď narazila na útes, či uvízla na mělčině. Po připlutí na místo záchranáři nevěřili svým očím.

Katamaran se šesti dospělými a dvěma dětmi na palubě najel na velkou bóji v plavební dráze. Kapitán měl štěstí v neštěstí, bóje se zaklínila přesně mezi trupy, a loď tak nebyla vážně poškozena. Její vyproštění však nebylo snadné.

Záchranáři nejprve ověsili vnitřní strany trupů katamaranu dostatečným množstvím fendrů a pak si s bójí zahráli na přetlačovanou, přičemž využili sílu motoru své lodi i vlastních rukou. Loď tahala bóji směrem od přídě katamaranu, zatímco chlapi na palubě ji tlačili dolů, aby uvolnili katamaran. Po několika opakováních se operace podařila.

Příčina najetí na bóji není známa. Jak už to ale v podobných případech bývá, nejspíše šlo o nepozornost či přecenění vlastních znalostí a dovedností.

2730
Na horu