Search
× Search
For Boat_2024_TOP
Nová Paprec Arkea, černý kůň Vendée Globe?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Vende Globe

Nová Paprec Arkea, černý kůň Vendée Globe?

Včera byla spuštěna na vodu nejnovější jachta IMOCA. Skipperem jachty bude dvojnásobný vítěz Route du Rhum v kategorii Class 40 Yoann Richomme. Richomme je jachtař nastupující generace, který své starty často mění ve zlato.

Tým Arkea Paprec, nebo Paprec Arkea (nevím, kdo z nich dal v této hře na prvního více) vsadil na designéry, kteří v posledních letech neměli v kategorii IMOCA zastoupení, i když jí před cca 15 lety dominovali. Jedná se o studio Finot-Conq, které spojilo síly bývalým závodním jachtařem Antoinem Kochem. Dnes vedle Paprec Arkea budou podepsaní také pod novinkou Thomase Ruyanta.

U designu jachet IMOCA je třeba najít ideální poměr rychlosti na různých kurzech. Jachty IMOCA s foily jsou proti lodím bez křídel rychlejší na boční kurzy, horší je to se stoupačkou a plavbou po větru. Design je možné dle preferencí upravit, ale vždy je to něco za něco. Antoine Koch hodně pracoval na lepší optimalizaci na zadní vítr, proto se snažil minimalizovat smáčenou plochu trupu.

Zatím nejsou zveřejněny parametry nové jachty, ale podle vyjádření designérů je užší, než je u třídy IMOCA běžné. Větší šířka jachty znamená více stability, a tedy i výkonu. Na druhou misku vah ale připadne vyšší hmotnost. U lodí s foily je možné zachovat výkon i při užším trupu (nižší hmotnost), místo tvarové stability přichází na řadu stabilita dynamická daná foily. Na podobnou kartu vsadil i Sam Mauard u jachty Charal.

Nová jachta je tedy na vodě. Žádné testy ještě neproběhly, na ty si budeme muset ještě počkat. Až pak uvidíme, jak si nová jachta povede ve srovnání se soupeřkami.

426
Na horu