Search
× Search
Nepoučitelní zabijáci
Daniel Vodička

Nepoučitelní zabijáci

V Rovinji včera zadržela policie šedesátiletého Němce, který o den dříve motorovým člunem zabil šestadvacetiletého krajana. Je to další z řady příběhů se stejnou zápletkou.

Chorvatské zákony hovoří v tomto směru jasně. Plavba ve skluzu je povolena až ve vzdálenosti větší než 300 metrů od pobřeží. Opakujeme to stále a myslím, že to opakují i jiná média, včetně německých. Přesto stále dochází k tomu samému. Před dvěma dny se proháněl Ital z velké motorové jachty na skútru po kotvišti Krknjaš u ostrova Veli Drvenik. V ten samý den kličkoval milovník rychlé jízdy na skútru zátokou Stončica na Visu. V úzké zátoce, kde stojí jachty na bójích, kde plavou děti i dospělí.

Na Visu se nic nestalo, na Drveniku se nic nestalo. U Rovinje však ano, odnesl to šestadvacetiletý mladík, který se provinil jen tím, že plaval v moři. Byl ve špatný čas na špatném místě. A nakonec vlastně i ředitel člunu, který ho zabil. Ten si nejspíše půjde sednout. Za zabití…

Milovníci skútrů a motorových člunů by si měli uvědomit, že plavba ve skluzu v zakázané oblasti u pobřeží je stejně bestiální, jako průjezd vesnicí rychlostí 150 km/h. 10 uzlů plout můžeš, 30 uzlů je trojnásobné překročení limitu.

Pokud pojedete vozem 150 km/h přes vesnici a někoho srazíte, například dítě, které vyběhlo za balonem, jste vlastně vrazi. Věděli jste, co děláte, a protože jste přemýšlející bytosti, měli jste vědět, k čemu může dojít. A to samé je na vodě, pokud se honíte na motoráku kolem pobřeží, nebo kličkujete na skútru mezi loděmi. Ve slušné společnosti se to nedělá.

Samozřejmě. Je možné říci, že mě se to nestane. Dávám pozor…

Zkusme modelovou situaci. Plavec na hladině. Na jakou vzdálenost vidíte jeho hlavu? 100 metrů, jistě ne více. 100 metrů je délka fotbalového hřiště. Nyní se plavec potopí, aby se podíval na něco na dně. Na 60 sekund, to není nic nemožného. Za 60 sekund upluje člun letící rychlostí 30 uzlů půl míle!!! To je 1 kilometr!!! Než se plavec potopil, nemohli jste ho vidět, byli jste příliš daleko. Když se vynoří, rozčísnete mu hlavu lodním šroubem…

A pokud budete argumentovat tím, že na minutu se potopí málokdo, tak si to přepočítejte pro 30 sekund. Výsledek je stejný. Vaše překročení limitů z vás dělá vrahy.

44364
Na horu