Search
× Search
Němečtí jachtařští blogeři zahynuli u amerických břehů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Němečtí jachtařští blogeři zahynuli u amerických břehů

Plavba z Bermud do Nového Skotska se stala osudnou německému manželskému páru. Annemarie a Volker Frankovi, kteří se rozhodli v roce 2019 po mnoha letech v „normálních“ zaměstnáních obrátit život naruby a přestěhovat se na palubu jachty Escape, našli v červnu smrt ve vodách severního Atlantiku.

Manželé na své jachtě CNB 66 upluli 24 tisíc mil. Z Evropy odpluli přes Kanárské ostrovy do Střední Ameriky, propluli karibskou oblast a pluli podél břehů Spojených států. O svých zážitcích z cest informovali na blogu Sailing-escape.

V červnu se vypravili z Bermudských ostrovů na plavbu do Kanady. Na palubu přizvali dva americké pasažery. Tři dny po vyplutí, 12. června, se dostali u massachusettského pobřeží do bouře.   „Došlo k poškození takeláže, které způsobilo zranění ženě na palubě. Když se jí muž vydal na pomoc, byl zraněn rovněž,“ uvedl zasahující člen americké pobřežní stráže Mason Wilcox. „Kvůli těmto zraněním dva zbývající pasažeři aktivovali EPIRB bóji,“ dodal záchranář. Pobřežní stráž se vydala posádce na pomoc, zraněný německý pár evakuovala a převezla do Massachusetts, kde byli ale oba jachtaři následně prohlášeni za mrtvé.

Ještě tentýž den se záchranáři vypravili pro dva Američany, kteří zůstali na neovladatelné jachtě. Tu  nechala pobřežní stráž napospas moři, protože přednost dostal co nejrychlejší transport obou zachráněných do bezpečí. Ti jsou v pořádku.

Nalezením a přivlečením lodi byl následně dartmouthskou společností Leeway Marine pověřen zkušený jachtař Philip Wash. Se svou posádkou hledal poškozenou Escape několik dní na rybářském kutru. Objevil ji uprostřed noci. Nalezenou loď posádka nasvítila, jak jen to šlo, a nafotila pro potřeby německé pojišťovny a orgánů vyšetřujících úmrtí jachtařů. Poté jachtu odvlekla do Dartmouth Cove. 

Z fotografií není zcela zřejmé, co na jachtě se poškodilo. V diskuzi na blogu zemřelých jachtařů čtenáři spekulují o zlomeném stěžni, ale spíše šlo o porouchaný systém navíjení plachty do ráhna. Ráhno pak pravděpodobně bylo tím, co oběma jachtařům způsobilo smrtelná zranění. V neoficiální zprávě o nehodě, z níž cituje jedna z diskutujících, se uvádí: „Pár se zřejmě snažil refovat hlavní plachtu poté, co selhalo ovládání. Poté byli obrovskou silou odhozeni, což způsobilo značná vnitřní zranění.“ 

2552
Na horu