Search
× Search
Nebezpečný gumák
Daniel Vodička

Nebezpečný gumák

Název článku je trochu zavádějící, protože není nebezpečný gumový nafukovací člun, ale člověk, který do něj sedá. Někdy je nebezpečný svému okolí, jindy sám sobě.

Včera ve 12:48 zalarmovalo chorvatské záchranáře volání svědka, který byl v kempu nedaleko Senje svědkem bezmocného boje dvojčlenné posádky gumového člunu s bórou. Silný vítr odnášel gumák i s osazenstvem na moře, Veškeré snahy posádky o záchranu byly marné.

Na pomoc vyplula policejní loď, které se podařilo dvojici námořníků zachránit. Včetně jejich plavidla. Podmínky na moři ale byly opravdu divoké, bóra zvedala tříšť a nad hladinou bylo vidět jen minimum.

Ze zprávy není jasné, jestli byl člun vybaven motorem, nebo nebyl. Spíše to vypadá, že ne. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že za podobných podmínek je i dvoukoňový přívěsák hračkou, která sice dodá posádce odvahu, ale proti větru nijak nepomůže.

Při silnějším větru je třeba si uvědomit, že gumový člun může být nebezpečnou pastí. V tomto případě si to neuvědomila ani dvojice pětapadesátiletých mužů. Na jachtě je v podobných případech třeba dávat pozor na nováčky a děti. To bývají skupiny, které mají odvahy na rozdávání.

4961
Na horu