Search
× Search
Námět pro majitele jachet pro plavbu v silném větru
Daniel Vodička

Námět pro majitele jachet pro plavbu v silném větru

Plavba v silném větru se zarolovanou genou není ono. Není vidět na špióny, jachta hůře stoupá, plachty nespolupracují, jak by měly. Na soukromé jachtě to má řešení.

Na charterové jachtě se musíme spokojit s tím, co dostaneme. Hraje se s kartami, které byly rozdány. U soukromé jachty je to jiné. Mnohé je možné změnit. To se týká i problematiky plavby v silném větru.

Popis problému

Ve chvíli, kdy je vítr příliš silný na to, abychom uvezli celou genu, začínají se vršit potíže. Zarolujeme kus geny a na plachtě se za předním stěhem vytvoří břicho, které zhoršuje vlastnosti plachty a stoupavost. Navíc břichatá plachta loď více naklání. Další nevýhody jsou, že přestávají být vidět špiónky, těžiště menší plachty je zbytečně vysoko a plachta se vzdaluje od hlavní plachty, se kterou jinak kooperuje. Jsou to samé nevýhody. Výsledkem je, že plavba už není tak zábavná.

Jak problém řešit?

Na soukromé jachtě je řešením instalace vnitřního demontovatelného kutrového stěhu a koupě adekvátní kosatky.

Instalaci demontovatelného kutrového stěhu usnadňují moderní lana s nízkou průtažností jako jsou PBO, nebo například některé produkty z dyneemy. Kde dříve bylo nutné nerezové lano, stačí dnes syntetika, která po demontáži nikde nemlátí a může být jednoduše dopínána na palubě přes low fricton ring na vinšně.

Máme-li kutrový stěh, pořídíme si na něj malou a plochou kosatku do silného větru. Půjde o plachtu, která je použitelná až do 40 uzlů větru. Její výhody jsou následující:

Je plochá, proto nenaklání tolik jachtu

Její tvar je ideální do silného větru

Vidíte na špióny

Má níže těžiště

Je blíže k hlavní plachtě

Materiálově je do silného větru navržena

S takovou plachtou je plavba i ve větru atakujícím 40 uzlů mnohem radostnější, jachta se lépe chová.

Pozor při instalaci stěhu

Při instalaci kutrového stěhu je dobré si vyžádat asistenci odborníka. Je nutné vědět, kde je možné instalovat stěh na stěžni. Na palubě musí jít o stabilní místo, které je podepřené přepážkou.

Více informací o uchycení na stěžni zde.

797
Na horu