Search
× Search
Chcete instalovat vnitřní přední stěh?
Daniel Vodička

Chcete instalovat vnitřní přední stěh?

Vnitřní přední stěh je praktický pomocník. Za silného větru na něj vytáhneme menší kosatku, oplachtění je vyvážené a jachta výborně stoupá. Kam stěh instalovat?

Problémy nastávají s instalací stěhu na stěžni. Kam s ním?

Stěh musí mít protitah. To znamená, že v místě musí být na stěžeň i opačný tah. Jsou-li na lodi pohyblivé zadní stěhy, je to jasné, vnitřní přední stěh je uchycen v místě upevnění pohyblivých zadních stěhů. Ty se však používají stále méně. Tato možnost na většině jachet není.

Chceme-li ho uchytit poblíž vrcholu stěžně, pak je možné ho instalovat v místě, kde by prodloužení předního stěhu protínalo uchycení stěhu zadního (viz ilustrace). Zde se tah vyrovná.

Pokud ho upevníme v místě, kde není žádný protitah, je pravděpodobné, že v těžkých podmínkách stěžeň nevydrží. Je to pravděpodobné, ale ne jisté, protože profily stěžňů jsou často tak předimenzované, že i nestandardní zatížení vydrží. Funkčně však jde o paskvil. Výhoda vnitřního předního stěhu se projevuje především při stoupačce, kdy menší kosatka má vynikající tvar (proti plachtě zarolované) a jachta výborně stoupá proti větru. Při špatném upevnění vnitřního předního stěhu se však stěh prohne, plachta ztratí tvar a výhody jsou v tahu.

 

 

 

 

 

8605
Na horu