Search
× Search
Motorák v sádkách, ztroskotání na Lastovu a odfouknuti bórou
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Motorák v sádkách, ztroskotání na Lastovu a odfouknuti bórou

Jak začne turistická sezóna, tak se něco děje. Pokud jde jen o materiální škody, je možné to zvládnout. Důležité je, aby turisté nepřicházeli o své životy, protože pak přestávají odvádět očekávaný novac do chorvatské státní kasy.

Útok Sunseekerem na sádky Košara

Firma Cromaris provozuje v okolí Iže (mezi Dugim otokem a Ugljanem) rybí sádky. Na jejich maštale na ryby Košara si však zasedla smůla. Navzdory předpisovému značení a zanesení do námořních map, do nich každou chvíli někdo vlétne. Naposled to byla motorová jachta značné velikosti, kterou řídil skipper s 30 lety zkušeností. Cromaris nyní musí spočítat škodu. Bude to chvíli trvat. Nejprve je třeba všechny zbylé ryby spočítat a zjistit, kdo chybí.

Jachta, která se ataku na sádky dopustila, se jmenuje Baby I a jde 30 metrů dlouhý Sunseeker, který je v Chorvatsku v charteru. Skipper je muškarac, profesionalac.

Další ztroskotání

Včera v noci v 03:25 se éterem ozvalo nouzové volání. Skipper jachty oznamoval ztroskotání poblíž Lastova. Na palubě 11 polských námořníků, počasí neklidné, podle skippera až bouřlivé. Následně ihned vypukla koordinovaná záchranná akce. Z Rijeky volají do Dubrovniku. Když se tam podaří vzbudit službu konajícího pracovníka, následuje telefon na Lastovo. Vyplouvá záchranná loď z Lastova a kvapí na místo. Tam se podaří evakuovat 9 námořníků žadonících o pomoc. Na místě zůstává skiper a pobočník skippera, kteří pomohou s vyproštěním jachty placené záchranné službě. Šéf charterové firmy, které bude v sezóně jachta chybět, měl špatnou noc.

Bóra je živel

Mnozí návštěvníci Chorvatska si neuvědomují, co bóra dokáže. Na severu v Kvarneru zachraňovali Chorvaté pětici maďarských husarů, kteří se vydali do bóry na mořských kajacích. Navíc v oblasti mezi Krkem a Rabem, kde dokáže být bóra obzvláště povedená. Čtyři nebojácné Huny lokalizovaly spojené záchranné síly ještě večer, pátý musel počkat na nehostinném Golém otoku na záchranu do rána.

Podobně statečný byl také polský občan, který se pro změnu vydal do bóry na paddleboardu. Ve Velebitském kanálu. Tříhodinové pátrání, kterého se zúčastnilo i letadlo, skončilo poté, co se nezvěstný ozval svým blízkým z Pagu.

V kategorii bojovníků s bórou máme i my své želízko v ohni. Milovnice vody ženského pohlaví se vydala do bóry na madračce v oblasti Biogradu. Návrat se nedařil a proto skončila na Pašmanu na skalách mysu Gnalič. Spolu s ní zde našel záchranu i polský mořeplavec.

 

730
Na horu