Search
× Search
Mladší sestra Ever Given ztroskotala
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Mladší sestra Ever Given ztroskotala

Ever Forward, mladší a menší sestra kontejnerovky Ever Given, která zablokovala Suez, ztroskotala v USA v zátoce Chesapeake Bay. Rychlostí 13 uzlů najela na mělčinu při vyplouvání z přístavu Baltimore.

Před rokem to byla Ever Given, která zablokovala Suez a vytvořila na šest dnů špunt v dopravní tepně, kterou ročně propluje více než desetina světového obchodu. Tentokrát k nehodě došlo na druhé straně Atlantiku v USA. 330 metrů dlouhá Ever Forward vyplouvala plavební drahou z přístavu Baltimore. V neděli v 9 večer s lodivodem na palubě opustila vyznačený Craigshill Channel mezi bójemi 14 a 16 a rychlostí 13 uzlů najela do mělké vody. Podle údajů z mapy to vypadá, že nákladní loď s ponorem kolem 13 metrů nasedla v místech, kde je cca 7 metrů vody. Vzhledem k rychlosti, kterou loď plula, tam bude pořádně zaseknutá.

O tom, že situace nejspíše nebude snadno řešitelná, napovídá nízká aktivita remorkérů v okolí ztroskotané kontejnerovky. Čeká se na vyšší příliv, který by se měl dostavit později během měsíce (nebude o mnoho vyšší). Na vysvobození lodě budou pracovat odborníci z Donjon-SMIT. Není vyloučeno, že bude muset dojít k odčerpání paliva, nebo dokonce k vykládce kontejnerů. To by znamenalo velmi dlouhé zdržení. Naštěstí Ever Forward neblokuje plavební dráhu, jako tomu bylo v Suezu.

Polohu najdete zde.

1718
Na horu