Search
× Search
Máte na palubě windpilota?
Jan Koukal
/ Kategorie: Technika plavby

Máte na palubě windpilota?

Na většině jachet dnes najdete autopilota. Víte, že může pracovat i jako windpilot a bude držet stálý kurz na vítr?

Autopilot má několik funkčních módů. Obvykle využívají jachtaři jen jeden a to je mód nazvaný u Raymarine AUTO. Autopilot v té chvíli drží nastavený magnetický kurz. Nastavíme například 090°a plachetnice popluje na východ. Vítr bude NE a jachta bude stoupat. Vítr se ale po chvíli začne stáčet k východu, plachty začnou flatrovat a jachta se zastaví.

Aby k tomu nedošlo, můžeme použít WIND mód. V tomto módu autopilot udržuje stálý kurz na vítr. Opět předešlý příklad. Vítr je NE (tedy 045°) a my chceme plout 090°. Zapneme tedy autopilota ve WIND módu. Možná se nám na první pokus nepodaří nastavit ideální stoupačku, ale to si už vyladíme tlačítky +- 1°. Nyní je tedy nastaven kurz 45°na vítr z levoboku a plujeme stejným kurzem 090°jako v předchozím případě při nastavení módu AUTO. Znovu se vítr začíná stáčet k východu. Už nevane ze 045°, ale z 055°. Tentokrát ale plachty nezačnou flatrovat, protože autopilot bude stále držet kurz 45°na vítr. Nejedete již tedy kurz 090°, ale 100°. Plujete sice jiným kurzem magnetickým, než jste původně chtěli, ale plujete stále stejným kurzem na vítr.

Aby nebyly změny kurzu příliš velké, má autopilot nastavitelné limity změny směru větru. Po jejich překročení se rozezvučí alarm. Nastavíte si například povolený limit změny na 20°. Vítr vane z NE, vy plujete 090°. Vítr změní směr na 055°, autopilot změní směr podle větru a poplujete 100°. Vítr se bude dále stáčet na 066°. Jachta mění směr, ale při změně směru větru o 20°se rozezvučí alarm a budete muset zasáhnout.

Především na stoupačku na klidné hladině je windpilot vynikající pomocník. Rozhodně udrží pozornost déle než rekreační kormidelník.

Aktivace WIND módu je u různých přístrojů různá a někde se bez studia manuálu neobejdete. U starších autopilotů Raymarine se WIND zapínal současným zmáčknutím AUTO a STANDBY.

A víte vlastně, že autopilot umí i obrat a vy máte volné ruce na plachty? U Raymarine zmáčknete zároveň +1 a 10, nebo -1 a -10. Dodle toho, jakou stranu preferujete. 

 
14121
Na horu