Search
× Search
Lovci vraků nalezli po 120 letech jezerní „velrybu“
Jan Koukal
/ Kategorie: Zajímavosti

Lovci vraků nalezli po 120 letech jezerní „velrybu“

Na dně Horejšího jezera ve Spojených státech byl nalezen vrak 89metrové nákladní lodi Barge 129, která ztroskotala před 120 lety. Trosky parníku neobvyklé konstrukce zvané Whaleback byl objeven v hloubce 200 metrů.

Nález ohlásila minulý týden společnost Great Lakes Shipwreck Historical Society (GLSHS), přičemž dotčený vrak průzkumníci objevili zhruba 35 mil od Vermilion Point. Společnost GLSHS vrak nalezla společně s osmi dalšími již v loňském roce, ale s oznámením objevu počkala až do letoška, tedy k příležitosti 120. výročí potopení.

Lodě Whaleback představovaly typ nákladního parníku, měly nízké zaoblené trupy i nástavby, aby se minimalizoval odpor jak pod hladinou tak nad ní. V letech 1887-1898 bylo vyrobeno 44 lodí tohoto designu.

Loď Barge 129 se potopila 13. října 1902. Vezla železnou rudu a byla vlečena parníkem Maunaloa, když přišla bouře. Tažené lano se přetrhlo, Maunaloa se snažila vrátit a znovu lano navázat, vítr a vlny ale způsobily, že se obě lodě srazily, přičemž kotva na levoboku Maunaloy prorazila pravobok Barge 129. Posádka poškozené lodi v čele s kapitánem Josiahem Baileym se zachránila na palubě Maunaloy.

Loňský průzkum místa havárie podmořským dálkově ovládaným robotem zjistil, že vrak je v chatrném stavu. „Loď je zcela zničená, rozpadlá na asi pět větších kusů a tisíce drobných,“ řekl ředitel námořních operací GLSHS Darryl Ertel.

Šlo o kýžený nález, o nějž usilovala již delší dobu řada lovců vraků. Barge 129 byla jednou z posledních ztracených lodí této konstrukce, která čekala na objevení. Společnost u příležitosti ohlášení nálezu zveřejnila také video z jeho místa pořízené dálkově ovládaným vehiklem.

Nejde o jedinou letošní audiovizuální událost tohoto typu. Společnost Oceangate Expeditions v září zveřejnila první záběry Titanku v rozlišení 8K.

409
Na horu